Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN) vyhlásila ve třech nemocnicích stav hromadného postižení osob. Jedná se o nemocnici v Benešově, Mladé Boleslavi a Kolíně. Jde o mimořádnou událost. Nemocnice v Karlovarském kraji také hlásí vyčerpání kapacit.
V dalším kraji je vyhlášen stav hromadného postižení osob. Po Pardubickém kraji se ke stejnému kroku rozhodla i hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). Tento stav platí pro tři nemocnice - Nemocnici Rudolfa a Stefanie v Benešově a pro Klaudiánovu nemocnici v Mladé Boleslavi a nemocnici v Kolíně. Důvodem je vyčerpání lůžkových kapacit, kdy tato zařízení nejsou schopna další volná lůžka zajistit.
Vlastní slova hejtmanky Peckové si můžete poslechnout zde:
"Zdravotnické zařízení se dostává do režimu provozu, kdy úroveň poskytované péče, z důvodu relativního či absolutního nedostatku zdrojů, již neodpovídá běžnému standardu poskytování zdravotní péče v ČR," uvedla hejtmanka Pecková.
Situace se ale vyvíjí velmi rychle. Ještě ve středu nebo ve čtvrtek hejtmanka očekává vyhlášení stavu hromadného postižení osob i v dalších nemocnicích, případně plošně v celém kraji. Tento stav byl vyhlášen už v úterý v Pardubickém kraji hejtmanem Martinem Netolickým (ČSSD). Čtyři z pěti krajských nemocnic vyčerpaly své kapacity lůžek intenzivní péče a nejsou schopné už přijímat nové pacienty.
Ve středu odpoledne informovaly o vyčerpání kapacit také nemocnice v Karlovarském kraji. Budou poskytovat už pouze neodkladnou péči.
Stav hromadného postižení osob obecně znamená, že "se nemůžeme věnovat jednomu konkrétnímu pacientovi, ale musíme co nejdříve vhodným způsobem stanovit priority ošetřování a odsunu u všech postižených," vysvětlila Česká lékařská společnost J. E. Purkyně.
Počet volných lůžek napříč kraji zmapovala TV Nova:
Stav hromadného postižení osob vyhlásila i nemocnice v Příbrami:
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz