Zahraničí

Za jediný týden Island zasáhlo přes 10 tisíc zemětřesení. Hrozí erupce sopky

Za posledních sedm dní bylo na Islandu zaznamenáno přes 10 tisíc zemětřesení. Nejsilnější z nich dosáhlo síly 5,7 stupně. Po dlouhé sérii otřesů odborníci detekovali také pohyb magmatu, což znamená zvýšené riziko sopečné erupce.

Na poloostrově Reykjanes na jihozápadě Islandu odstartovala série zemětřesení 24. února. Od té doby jich bylo detekováno přes 10 tisíc, informoval meteorologický web Severe Weather Europe. Týden před začátkem hlavního zemětřesného roje odborníci zaznamenali zhruba 500 menších otřesů.

Největší síly zemětřesení dosáhlo právě 24. února, kdy mělo 5,7 stupně. Následující dva dny byly klidnější, posléze se jejich intenzita opět zvýšila. "Ráno zemětřesení dosáhlo síly 5,2 stupně," napsal na twitteru 27. února seismolog Stephen Hicks a zveřejnil graf zobrazující frekvenci a sílu zemětřesení v období od 24. do 27. února.

Nejsilnější otřesy pocítili i obyvatelé hlavního města Reykjavíku vzdáleného zhruba 300 kilometrů. Série zemětřesení pokračuje, mezi více než 10 tisíci za posledních sedm dní jich 30 přesáhlo sílu čtyř stupňů Richterovy škály a zhruba 200 bylo silnějších než tři stupně.

Související obsah

Odborníci navíc zaznamenali pohyb magmatu, čímž se zvyšuje riziko sopečné erupce na poloostrově. Podle jedné ze simulací by proudy lávy směřovaly na sever a severozápad a mohly by zasáhnout místní silnice a ohrozit tak vesnice a města. Jestli však dojde k erupci, zatím jisté není.

Na Islandu jsou zemětřesení obvyklým jevem. Je to jediné místo na světě, kde Středoatlantický hřbet vystupuje z oceánu nad jeho hladinu. Hřbet je přitom hranicí mezi dvěma tektonickými deskami. Seismicky nejaktivnější oblastí Islandu je právě poloostrov Reykjanes, který je prakticky celý pokrytý lávovými poli.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz