Domácí

Přibývá žen, které rodí po čtyřicítce. Průměrný věk rodičky je přes 30 let

Přibývá žen, které rodí po čtyřicítce. Průměrný věk rodičky je přes 30 let
Zdroj: Getty Images

Porodníci jsou znepokojeni, že přibývá matek, které rodí v pokročilejším věku. Vůbec nejstarší maminkou v tomto tisíciletí je podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) 61letá žena, která se do statistik zapsala v roce 2008. Vloni se k jejímu rekordu přiblížila 52letá rodička v Olomouci.

Olomoucká fakultní nemocnice se znepokojením vyhodnocuje statistiky porodů, z kterých je stále patrný zvyšující se věk matek. "V roce 2020 ani v jednom z měsíců neklesla horní hranice věku rodiček pod 40 let," konstatovali lékaři z Fakultní nemocnice Olomouc.

Porodníci se proto zapojili do osvětového projektu In time, jehož prostřednictvím informují hlavně vysokoškoláky mimo jiné o úskalích početí dítěte v pokročilém věku. Na tuto skupinu se zaměřili proto, že právě u lidí s vysokoškolským vzděláním je patrné, že příchod potomků odkládají.

Související obsah

"Samozřejmě nemáme právo soudit motivaci párů k odkládání početí dítěte. Jsme připraveni pomoci všem. Jako odborníci chceme, aby mladí dospělí měli dost informací o možných komplikacích, které mohou provázet početí, těhotenství a porod ve věku, který není tzv. in time," uvedl Radovan Pilka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Olomouc.

Zatímco v roce 1990 se celorepublikový věkový průměr maminek pohyboval kolem 25 let, sedm roků po přelomu tisíciletí dosáhl v Olomouckém kraji 29,1 let. A o 12 let později (v roce 2019) bylo rodičkám v tomto regionu v průměru ještě o půldruhého roku víc.

Související obsah

K nejstarším rodičkám na světě se před pěti lety přiřadila Italka Maria Rosaria Venerusová, která rodila také až ve svých 61 letech. Chlapeček Elia byl jejím vůbec prvním potomkem. S manželem ho počali přirozenou cestou, tedy bez umělého oplodnění.

Španělka porodila ve svých 65 letech. Podívejte se na reportáž TN.cz: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zůstává v nemocnici, vyšetření nedopadlo, jak se očekávalo

Prezident Miloš Zeman i nadále zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke uvedla, že by hlava státu měla zařízení opustit nejdříve ve středu. Podle dvou zdrojů z Hradu měl být Zeman původně propuštěn už v úterý, nicméně vyšetření nedopadla, jak se očekávalo, informuje Deník N.

Píše se na Deník.cz