Domácí

Poslanci o delší dovolené nerozhodli, schválili novelu na ochranu dětí před dluhy

Poslanci v pátek schválili novelu zákona, která má řešit problémy s dětskými dluhy a exekucemi. Zabývali se také například návrhem komunistů, podle kterého by více zaměstnanců mělo nárok na pět týdnů dovolené. Před koncem jednání ale společnou řeč nenašli.

Od pátečního rána pokračovalo jednání Poslanecké sněmovny, která se zabývala celou řadou důležitých návrhů. Na programu byla nejprve novela zákona, která řeší dětské dluhy. Poslanci ji schválili.

Dětské dluhy a zejména exekuce jsou v Česku poměrně významným problémem. Děti například jedou na černo, rodiče ale pokuty neřeší. To pak může působit významné problémy v budoucím životě.

Podle prezidenta Exekutorské komory ČR Jana Mlynarčíka bylo na konci roku v České republice kolem 2300 dětí v exekuci.

Související obsah

Projednávání novely exekučního a občanského soudního řádu je podle komory poznamenáno mnoha neduhy. Po množství uplatněných pozměňovacích návrhů, které jsou mnohdy podle exekutorů vnitřně nesouladné, je podle komory jediným správným řešením stažení návrhu a příprava nového exekučního řádu.

"Obáváme se, že i kdyby byly přijaty některé zásadní pozměňovací návrhy, a naopak nebyly odsouhlaseny ty nejméně zdařilé, nemůže výsledný produkt nikterak přispět ke kultivaci právního řádu, či odstranění největších vad systému. Výsledný zákon by bohužel komplikoval život nejenom věřitelům, soudním exekutorům, ale především dlužníkům," vyjádřil postoj komory Mlynarčík.

Na programu byla také novela zákoníku práce, podle které by mělo na pět týdnů dovolené dosáhnout více zaměstnanců. Podle navrhovatelů totiž řada zaměstnanců nárok na pět týdnů dovolené má, mezi jednotlivými lidmi tak vznikají rozdíly, které mnohé poškožují. Shodu před koncem jednacího dne ale poslanci nenašli, jednání Sněmovny následně skončilo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz