Domácí

Poslanci řešili změny systému voleb, Senát kývl na bonus k nemocenské

Poslanci řešili změny systému voleb, Senát kývl na bonus k nemocenské
Zdroj: TV Nova

Ve čtvrtek zasedají obě komory českého Parlamentu. Zatímco poslanci od 11 hodin řešili změny v systému voleb, senátoři měli odpoledne na programu schvalování finančního bonusu k nemocenské. Ten má lidi motivovat k tomu, aby nastupovali do karantény a hlásili své kontakty.

Senátoři nakonec jednomyslně poslali k podpisu prezidentovi verzi bonusu k nemocenské v podobě, ve které návrh v úterý podpořila Sněmovna - pro bylo všech 58 přítomných senátorů, proti nikdo.

Zákon v horní komoře Parlamentu hájila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), která zároveň ventilovala radost z jeho schválení na twitteru.

 

Jednání Poslanecké sněmovny odstartovalo v devět hodin ráno, nejprve byly na programu písemné interpelace, lidoveckou novelu volebního zákona poslanci mimořádně projednávali od 11 hodin. Návrh podpořili a poslali do druhého čtení.

Pravidla voleb do Sněmovny musí zákonodárci změnit kvůli nedávnému zásahu Ústavního soudu. Ten například zrušil části zákona, podle kterých se hlasy voličů přepočítávají na mandáty. A to kvůli porušování rovnosti volebního práva. Odmítl také "načítací" klauzuli pro volební koalice, které musejí nyní získat pět procent hlasů za každou zúčastněnou stranu, aby prošly do Sněmovny. 

Související obsah

O lidovecké novele mohla Sněmovna jednat už minulý měsíc, tehdy to ale zablokovali poslanci hlavně z ANO a SPD. Tyto strany totiž chtějí, aby místo dosavadních 14 krajských volebních obvodů vznikl jen jediný celorepublikový.

O změnách volebního zákona mluvil ve čtvrteční Snídani s Novou předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). "Děláme vše pro to, aby byl schvalovací proces co nejkratší, neformálně jsme se již sešli a uzavřeli jsme gentlemanskou dohodu," řekl šéf horní komory Parlamentu. Věří, že změny v systému voleb budou "hotové" do konce května, nepředpokládá, že by prezident zákon vetoval.

Na rozhovor s Milošem Vystrčilem se podívejte ZDE:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz