Zajímavosti

Takhle skáče mistryně světa! Se švihadlem umí neuvěřitelné kousky

Trojnásobná mistryně světa ve skákání přes švihadlo - sedmatřicetiletá Maďarka Adrienn Banhegyi žije střídavě i v Česku, kde učí a trénuje. Držitelka dvou světových rekordů se během sportovní kariéry dostala i do sestavy nejlepších gymnastů světa, když vystupovala se slavným cirkusem Cirque du Soleil.

Adrienn se ke švihadlu dostala v sedmi letech a postupně si ho zamilovala natolik, že sama začala vymýšlet nejrůznější triky. V posedlost se pro ni skákání proměnilo ve chvíli, kdy začala soutěžit.

"Je důležité se soustředit na zlepšování techniky, naučit se správně točit zápěstím a najít ideální načasování pro jednotlivé triky. Jsem ráda, že mě lidé napodobují, ale není to smysl rope skippingu. Je to kreativní sport a je fajn, když do něj lidé vnesou kousek sebe."

Související obsah

Během sportovní kariéry zažila nespočet úspěchů. Kromě světových titulů se pětkrát stala i mistryní Evropy. Nejvíc dojmů ale nasbírala během dvouměsíčního newyorského turné s cirkusem Cirque du Soleil. 

"Během kariéry se moje cíle neustále měnily. Když jsem byla mladší, tak pro mě byly samozřejmě nejdůležitější soutěže. Ale později to byly vystoupení v rámci Cirque du Soileil, protože to je úplně jiný svět. Je vrchol pro všechny gymnasty na světě."

Během cestování po světě si našla vztah i k České republice. V Praze začala pracovat jako učitelka na mezinárodní škole a osobní trenérka ve fitness centru. Teď ale kvůli pandemii tráví většinu času v rodném Maďarsku.

"Po návratu z New Yorku jsem začala pendlovala mezi Českem a Maďarskem a pořád jsem se nedokázala rozhodnout, kde se usadím. Každá země má něco do sebe a ráda se vracím na obě místa. Nejen Prahu, ale celou Českou republiku beru jako svůj druhý domov."

 

Související obsah

Tahle doba je podle Adrienn perfektní pro to, aby děti poznávaly nové aktivity a třeba i začaly se skákáním přes švihadlo. Sama vede online tréninky pro malé skokany z Prahy, takže je pořád ve svém živlu.

"Pro děti je skákání přes švihadlo jednou z nejlepších aktivit na světě, protože zlepšuje jejich koordinaci, koncentraci a kondici zároveň. Ideální je začít okolo pěti let. Stačí vám malý prostor a švihadlo za pár korun. Je to zábava a také dobrý základ pro další sporty, například volejbal, basketbal nebo fotbal."


Adrienn Banhegyi zaskákala i na znělku Televizních novin. Podívejte se na video:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz