Zahraničí

Úřad varuje před ivermektinem. Několik lidí po samoléčbě skončilo v nemocnici

Úřad varuje před ivermektinem. Několik lidí po samoléčbě skončilo v nemocnici
Zdroj: Profimedia

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv vydal varování před antiparazitikem ivermektin, který se v řadě zemí, včetně Česka, používá jako lék proti covidu-19. Několik lidí ve Spojených státech po samoléčbě skončilo v nemocnici. V České republice ho před několika dny povolil Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nedoporučuje lidem užívat antiparazitikum ivermektin k léčbě covidu-19 nebo jako prevenci před tímto onemocněním. "FDA obdržel několik hlášení o pacientech, kteří potřebovali lékařskou pomoc a byli hospitalizovaní po samoléčbě ivermektinem určeným pro koně," uvedl úřad v pátek v oficiální zprávě, na kterou odkazuje web CNN.

Zájem o lék ivermektin v souvislosti s covidem-19 roste, přestože to není antivirotikum. Používá se k léčbě parazitů, jako jsou vši nebo svrab. "Užívání velkých dávek je nebezpečné a může napáchat vážné škody," uvádí FDA. Obzvlášť samoléčba není doporučovaná, protože může interagovat s jinými léky, například na ředění krve.

Související obsah

Ivermektinem je možné se předávkovat. Mezi následky vysoké dávky patří nevolnost, zvracení, průjem, nízký krevní tlak, alergické reakce (svědění a kopřivka), závratě, problémy s rovnováhou, záchvaty, kóma, a dokonce může nastat i smrt.

Oznámení přišlo den poté, co v lékařském časopise JAMA vyšla studie uvádějící, že ivermektin výrazně přispěl ke zmírnění příznaků covidu-19. V pátek také Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dočasně povolil v České republice distribuci, výdej a užívání ivermektinu.

Rozhodnutí vydalo ministerstvo zdravotnictví a zdůraznilo, že antiparazitikum je pouze na lékařský předpis a je určené pro hospitalizované pacienty starší 18 let. Samoléčbu v domácím prostředí tím pádem vylučuje.

Související obsah

Lék zatím není registrovaný a samo ministerstvo uvádí, že při jeho podání se musí zvážit "velmi omezená data pro účinnost v indikaci léčby onemocnění covid-19". Nesmí být podáván těhotným ženám a je potřeba před léčbou i po ukončení sledovat funkci jater u pacienta.

Mezi lékaři je o ivermektin velký zájem. Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně se už dříve podával pacientům s covidem-19 v těžkém stavu a osvědčil se, řada odborníků ale na jeho užívání nahlíží kriticky. "Ivermektin asi nebude takový zázrak. Výsledky studie vůbec nepodporují jeho používání pro léčbu mírného onemocnění covid-19," vyjádřil se vakcinolog Roman Chlíbek.

Do brněnské nemocnice dodávky léku dorazily v úterý. Více informací se dozvíte ve středeční reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zůstává v nemocnici, vyšetření nedopadlo, jak se očekávalo

Prezident Miloš Zeman i nadále zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke uvedla, že by hlava státu měla zařízení opustit nejdříve ve středu. Podle dvou zdrojů z Hradu měl být Zeman původně propuštěn už v úterý, nicméně vyšetření nedopadla, jak se očekávalo, informuje Deník N.

Píše se na Deník.cz