Naše Česko

Vzácná obří včela je opět v Česku! Budí hrůzu, ale neměli byste ji zabíjet

Vzácná obří včela je opět v Česku! Budí hrůzu, ale neměli byste ji zabíjet

Desítky lidí z celého Česka hlásí, že se na jejich zahradách opět objevil vzácný druh obří včely drvodělky. Má kovově modravá křídla, její let je rychlý a hlasitý. Strach ale budí i proto, že se až příliš nápadně podobá sršni asijskému. Odborníci ale prosí, aby ji zahrádkáři nezabíjeli.

Drvodělka, černá včela s modravými křídly, patří k největším svého druhu. Může být dlouhá až tři centimetry. A s narůstajícími teplotami se opět vrátila do Česka.

Na sociálních sítích hlásí desítky lidí, že se jim vzácná včela objevila na zahradě. "Máme ji u nás, vylétává nejspíš ze suchého stromu. Občas se člověk řádně lekne, když drvodělka proletí kolem," napsal na facebooku Martin. "Včera jsem měla možnost ji vidět, skoro do mě vletěla. Je zajímavé, že doteď se u nás příliš nevyskytovaly," doplnila Priska.

Vůbec poprvé včelu drvodělku zachytili vědci v areálu Akademie věd České republiky v Praze-Suchdole před dvěma lety.

"Tahle obří včela nám poslední dobou létá na kytky u skleníku v areálu Akademie věd ČR v Praze-Suchdole. Zřejmě drvodělka fialová nebo potulná, což jsou až 3 cm velké samotářské včely s kovově modravými křídly. Pěkný kousek," napsali tehdy na twitteru.

Související obsah

Nejenom pro její rychlost a hlasitost, ale i proto, že připomíná jedovatou sršeň asijskou, se včely drvodělky lidé bojí a často ji neváhají zabít. Odborníci ale ubezpečují, že když včelu člověk neprovokuje, je neškodná.

Nejčastěji se včely drvodělky vyskytují v jižní Evropě, u nás patří k unikátním druhům. Majitelé zahrad by je tak měli spíš chránit, než se je snažit vyhubit.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz