Domácí

MDŽ je letos ve stylu retro. Na dračku jdou i kdysi "povinné" rudé karafiáty

Mezinárodní den žen jsou doslova žně pro majitele květinářství. Zatímco únorový svátek svatého Valentýna bývá ve znamení drobných pozorností, sladkostí a romantického posezení zamilovaných párů u vína, MDŽ jednoznačně vládnou květiny a kytice.

Květinářky a květinářky v celé republice mají aktuálně práce až nad hlavu. Od rána vážou jednu kytici za druhou a sotva stíhají vyřizovat objednávky. Na pondělí totiž připadá Mezinárodní den žen, svátek připomínající významnou roli žen ve společnosti.

"Letos je zájem tak trochu v retro stylu, nejvíc na odbyt jdou karafiáty. A to včetně těch rudých, které si naše maminky a babičky pamatují z oslav v dobách dávno minulých. Velmi dobře jdou na odbyt také červené stuhy na svázání kytic," řekla TN.cz majitelka květinářství v Kamenici nad Lipou.

 

Žádané jsou podle ní také gerbery. Cena jedné kytičky se v tomto městě se 4000 obyvateli pohybuje kolem 150 korun. Naproti tomu ve větších městech jdou dobře na odbyt také růže a tulipány. A zákazníci utrácejí i větší sumy.

"Průměrná cena kytice včetně dopravy činí asi 460 korun, muži ale přidávají i drobné dárky a přání, za průměrný nákup k MDŽ tak zaplatí většinou okolo 620 korun," řekl TV Nova majitel ostravského květinářství.

Související obsah

Oproti dobám dávno minulým je ale patrné, že se vkus zákazníků přece jen změnil. Už jim nestačí "asparágus ke třem rudým karafiátům", nechávají si dělat barevně sladěné kytičky z mnoha doplňků.

Drtivá většina lidí si přichází do obchodu vybrat osobně. Ani v Kamenici nad Lipou nemusí zákazníci chodit přímo do prodejny, květiny se dobře prodávají také prostřednictvím e-shopu. "Lidé si tímto způsobem objednávají ke květinám obvykle i lahev sektu, kterou jim spolu s květinami také dovezeme až domů," konstatovala květinářka.

MDŽ lze slavit jako tradici i jako recesi. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz