Naše Česko

Unikátní objev v sokolím hnízdě! Podobný nález se ještě nepodařil

Českým ornitologům se povedl unikátní objev! Ve výšce 70 metrů na komíně elektrárny Počerady na Mostecku našli v sokolím hnízdě husí vejce. Tak vysoko prý husy běžně nelétají, natož aby tam hnízdily. Podobný nález se prý dosud nikomu nepodařil.

Ornitologové našli sedm vajec husy velké při kontrole sokolího hnízda na jedné z chladicích věží elektrárny Počerady. Husy prý běžně hnízdí v korunách stromů, ale rozhodně ne v 70metrové výšce. Navíc ještě v hnízdě přirozeného nepřítele, dravého sokola.

Zřejmě to je ale důvod, proč z vajec nebudou mláďata. "Sokol hnízdí na komíně v jiné budce. Myslím si, že sokoli byli příčinou toho, že ta vejce zůstala nevylíhlá, protože nedali husám pokoj. A chránili si občas i to druhé hnízdo,“ řekl ornitolog Václav Beran, nálezce vajec.

Související obsah

Husí vejce v sokolím hnízdě opravdu není běžná věc, jak potvrzuje i ornitolog. "Sám jsem se s tím setkal poprvé v životě. I jinde to bude absolutní rarita," myslí si Beran.

Vysoké chladicí věže běžně využívají různé druhy ptáků ke hnízdění, nejčastěji právě dravci. Mimo jejich sezónu je pak kontrolují ornitologové, kteří díky tomu zjistí, kudy přes naše území dravci migrují a kolik jich u nás žije. Zatímco husa je poměrně běžná, sokolů je na našem území jen několik desítek párů a patří mezi kriticky ohrožené druhy. 

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz