Domácí

Co je přesně pocitová teplota? Pusťte si vysvětlení experta i s příklady

I když nám předpovědi počasí přesně říkají, jaké teploty máme očekávat, v poslední době se stále častěji objevuje i další údaj - takzvaná pocitová teplota. Co ale přesně znamená? Poslechněte si vysvětlení přímo od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) i s příklady ze života.

"Psali jste nám, že někomu je zima při nule, jinému při mínus dvaceti, takže pocitová teplota moc nedává smysl, že je to jen hra se slovy. Jenže pocitová teplota není o tom, jestli je dvěma lidem stejná zima," vysvětluje v úvodu krátkého videa Janek Doležal z tiskového a informačního oddělení ČHMÚ.

Prý nezáleží ani na tom, jak je kdo otužilý. Zkrátka je podle něj faktem, "že v zimě při větru rychleji vychladnete nebo zmrznete. A to rychleji, než při stejné teplotě za bezvětří." A Doležal přidává i příklady ze života.

"Jste otužilí, husí kůže se u vás objeví až ve chvíli, kdy teploměr ukazuje mínus třicet. Ale dneska taková zima není a vy už se stejně třesete. Proč? Protože fouká silný vítr, který snižuje pocitovou teplotu okolí na vašich mínus třicet," objasňuje odborník z ČHMÚ.

Související obsah

Jako další příklad uvádí Doležal situaci, kdy předpověď slibuje sice mínus deset stupňů, ale zároveň sluníčko. A vy si podle ní tak vezmete na sebe jen lehčí péřovou bundu. "Jenže venku se rozfouká vítr a já mrznu, přitom je pořád mínus deset. Kdybych se podíval na pocitovou teplotu, veděl bych, že bude pocitově mnohem chladněji," informuje Doležal.

"Silnější vítr nás fakticky v zimě rychleji ochlazuje. A pocitová teplota naznačuje, jak moc rychle se to děje," objasňuje expert. Při velkých mrazech přitom hrozí podchlazení a omrzliny. A index pocitové teploty zkrátka ukazuje velikost takového rizika. A když ho známe, můžeme se lépe připravit. Celé video i s třetím konkrétním příkladem si můžete pustit pod titulkem článku. 

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz