Domácí

Hádka kvůli vakcínám ve skladech! Babiš obvinil primátora Prahy ze lži

Na sociálních sítích se rozhořel spor mezi premiérem Andrejem Babišem (ANO) a pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), který vládě vyčítá, že množství vakcín leží ve skladech. Podle něj to ráno bylo zhruba 28 tisíc dávek vakcíny Pfizer. Podle premiéra ale primátor lže, vakcíny dorazily teprve ráno, proto nebyly rozvezeny, část z nich je také rezerva pro celou ČR.

Na situaci s vakcínami upozornil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle něj je nezbytně nutné, aby se jednotlivé dávky rozvezly do krajů co nejdříve.


"Apeloval jsem na premiéra, aby zajistil rychlé očkování nebo rozvoz dávek vakcíny Pfizer, které leží v pražských státních nemocnicích. Jde o 28 tisíc dávek, jen čtvrtina je určená pro Prahu. My nemáme na distribuci Pfizeru vliv, řídíme jen rozdělování Moderny a AstraZenecy,“ napsal Hřib na twitteru.


Z tabulky, kterou pražský primátor na sociální sítí zveřejnil, vyplývá, že se nejvíce neaplikovaných ampulek vakcíny Pfizer/BioNTech nachází v Ústřední vojenské nemocnici. Na skladě tam mají 2574 ampulek.

Související obsah


Více než 500 lahviček s očkovací látkou je také ve Fakultní nemocnici Bulovka. Proti Hřibově tvrzení se však okamžitě ohradilo ministerstvo zdravotnictví. "Zdeněk Hřib neříká pravdu, když tvrdí, že v pražských nemocnicích leží 28 tisíc vakcín ladem. Tyto vakcíny přivezl distributor do nemocnice v úterý brzo ráno, což primátor může vědět od svého koordinátora na očkování,“ hájí se na twitteru resort.

Prohlášení primátora Hřiba pobouřilo také premiéra Andreje Babiše (ANO). "Proč lžete? Vakcíny dorazily do pražských nemocnic v úterý ráno, takže logicky nebyly všechny rozvezené. Moc dobře víte, že část těchto vakcíny Pfizer je rezervace pro celou ČR. Současně se váš koordinátor může začít konečně bavit s pražskými nemocnicemi, které ignoruje,“ vzkázal Babiš.

Na to reagoval primátor slovy, že se s nemocnicemi, které spadají pod stát, Praha baví. "Průběžně od nich žádáme vakcíny. Bohužel nám je obvykle odmítají vydat. Minulý týden se podařilo díky zásahu národní koordinátorky od nich získat 2 plata ampulek. Pro státní Thomayerku, kde vakcíny chyběly, a pro sociální služby a mobilní týmy," sdělil Hřib.

Související obsah

"Pane primátore, kolegové vám to asi neřekli, ale vakcíny do Thomayerky poslalo ministerstvo zdravotnictví dříve, než se váš koordinátor ozval. Škoda, že se k vám nedostávají pravdivé informace," reagoval premiér.

K vakcínám také doplnil, že vakcína Pfizer vyžaduje speciální zacházení, proto ji stát nemůže vydat těm, kteří pro skladování nemají podmínky. "Problém je ale asi jinde. Praha je jediná, která ve své očkovací strategii nepočítá se zapojením fakultních nemoc. To je potom těžké," doplnil Babiš.

Od začátku vakcinace, která v Česku odstartovala na konci loňského prosince, zdravotníci v Praze rozdali 175 961 dávek vakcín. Z dat ministerstva je patrné, že právě tam se zatím nejvíce očkuje.

V některých nemocnicích se nově očkuje také o víkendu. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN LIVE
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz