Naše Česko

Rarita v Česku! Začal první přímý přenos z havraního hnízda

Začal unikátní přímý přenos z hnízda havranů v Česku. Havrani se rozhodli hnízdit v centru města České Budějovice, a tak tam vznikl projekt na jejich pozorování. Vědci, ochránci zvířat a umělci chtějí zkoumat chování havranů a monitorovat jejich pohyb.

Jedinečný monitoring havranů zahájili tento týden vědci z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, ochranáři z magistrátu města České Budějovice a umělci z kreativního centra Rabenštejnská 2020. Společně se dohodli, že budou dlouhodobě havrany sledovat, zkoumat jejich chování a monitorovat pohyb prostřednictvím kamer, vysílaček a značek.

Momentálně si havrani staví hnízda a postupně se chystají hnízdit a snášet vejce. Právě v tomto období přišlo organizátorům nejlepší pustit přímý přenos z jejich hnízda v centru Českých Budějovic, který najdete zde.

Související obsah

Výsledky zkoumání pak budou sloužit k tomu, aby lidé získali celistvý a atraktivní vhled do havraní komunity. Havrani totiž vyvolávají v lidech rozdílné emoce. "Tím, jak se více přibližují k lidským sídlům, mohou některé obyvatele obtěžovat hlukem a nepořádkem," říká ornitolog Petr Veselý. "Jiní lidé je zase radostně přijímají mezi své sousedy jako součást divoké přírody," dodává.

Veselý vede vědecký tým, který bude havrany sledovat a vysvětlovat chování těchto krkavcovitých ptáků. V první fázi budou vědci pozorovat společenské chování havranů kamerami a vysílačkami a následně budou provádět experimenty popisující jejich schopnosti přímo v centru města. 

Související obsah

Protože to, že havrani hnízdí a nocují přímo v centru města, je v Česku rarita. "I když vnímám, že se některým lidem jejich chování nemusí zamlouvat, jsem moc rád, že tu vznikla iniciativa, která bude život havranů lidem přibližovat, a lidé pak mohou havranům více porozumět," říká náměstek primátora Ivo Moravec.

Havrani si vybrali pro své hnízdění v historickém centru města místo blízko Rabenštejnské věže. Asi protože tuší, že Rabe německy znamená havran či krkavec. Proto se také projekt jmenuje Raben Live.

Související obsah

David Veis z kreativního centra Rabenštejnská 2020 k tomu dodává: "Těším se, až budeme v létě otevírat Havraní náměstí a havrani budou váženými hosty v první řadě. Myslím, že si budeme rozumět, máme totiž podobnou mentalitu."

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D10 zablokovala hromadná nehoda, jedna žena skončila v nemocnici

Dálnice D10 byla na 58. kilometru ve směru na Turnov uzavřena. Policisté na místě vyšetřovali řetězovou dopravní nehodu šesti aut, která začala srážkou se zvěří. "Při nehodě byla zraněna jedna žena. Dálnice bude minimálně na 2 hodiny uzavřena," informovala policie na twitteru ve 21 hodin. Po 23. hodině se podařilo havarovaná vozidla částečně odklidit a komunikace byla opět průjezdná.

Píše se na Deník.cz