Domácí

Léky na předpis až domů, odpadne cesta do lékárny, chtějí poslanci

Léky na předpis až domů, odpadne cesta do lékárny, chtějí poslanci
Zdroj: Getty Images

Skupina poslanců v čele s bývalým ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) připravila návrh, který počítá s tím, že by pacienti kvůli lékům na předpis nemuseli fyzicky do lékárny. Jen by si je u ní objednali a dostali by medikamenty rychle až domů. Novinku podporuje i Národní rada osob se zdravotním postižením.

Předložený návrh počítá s tím, že takzvaný distanční výdej léků na předpis bude moci provádět pouze licencovaná lékárna a celý proces bude zajišťovat odborník – lékárník. Lékárna bude odpovídat za kvalitu zásilky od výdeje až po doručení. A pacient obdrží svůj lék nejpozději do dvou pracovních dnů. Podle Vojtěcha je kvůli bezpečnosti naprosto zásadní, aby léky měl po celou dobu v rukách vysokoškolsky vzdělaný farmaceut.

Novela počítá také s tím, že lékárník k samotné zásilce příloží v písemné podobě stejné odborné informace, které by pacientovi předal při osobním vyzvednutí léku. A po odeslání zásilky musí lékárník navíc dotyčnému zavolat, užívání přípravku s ním probrat a zodpovědět případné otázky.

Související obsah

"Lékárny mají zkušenost s tímto typem výdeje. Již 13 let v ČR bezproblémově funguje zásilkový výdej volně prodejných léků. Není proto důvod, proč by lékárny nezvládly výdej na dálku i v případě přípravků na recept. Navíc v Evropě se nejedná o žádnou novinku, takhle to dnes funguje již v Německu, Velké Británii, Nizozemí a Norsku. V době, kdy se všechno snažíme řešit distančně, mi toto přijde jako logický krok, jak zejména imobilní pacienty nehnat do lékáren,“ přibližuje návrh poslanec Patrik Nacher (za ANO).

Pacient si bude moci svůj lék objednat přes internet, pokud je na eRecept, nebo také osobně v lékárně v případě, že v danou chvíli lékárna přípravek nemá k dispozici. Výdej na dálku objednaný přes internet má být možný pouze na webových stránkách, které patří lékárně a které jsou hlášeny Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv. Na dálku se také budou vydávat jen ty léky, které nevyžadují speciální zacházení.

"Za současné covidové situace, kdy je kladen důraz na omezení kontaktů mezi lidmi, se přirozeně rozvíjí distanční zdravotní služby. Považuji za žádoucí, abychom umožnili i dálkový výdej léků na předpis a ulevili tak pacientům - zejména těm se zhoršenou hybností či s vážným onemocněním. A také seniorům," říká Vojtěch.

Související obsah

"Zásilkový výdej léků na předpis významně usnadní přístup pacientů, zejména těch s postižením, k lékům. Novela také zamezí situacím, kdy lékárna nemá v danou chvíli přípravek k dispozici a pacient musí svou návštěvu opakovat. Což je zejména pro lidi se zhoršenou hybností velmi vyčerpávající," chválí návrh předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása.

Upozorňuje, že kvůli pandemii mají nyní handicapovaní mnohem těžší přístup k lékům. "Léky se nyní k lidem z nejohroženější skupiny často dostávají pouze prostřednictvím dobrovolníků, které ani neznají, s velkým zpožděním a značnými technickými problémy, neboť v tomto období není ani k dispozici dostatek osobních asistentů,“ dodává Krása.

Návrh je prý nastavený tak, aby si zásilkový výdej léků přes internet mohly bez problémů a finančních nákladů zřídit i ty nejmenší lékárny. Zkušenosti z jiných států ukazují, že výdej léků na dálku se pohybuje v řádu jednotek procent z celkového objemu prodaných medikamentů.

S návrhem nicméně zásadně nesouhlasí Česká lékárnická komora a další instituce. "Organizace napříč celým lékárenstvím vyjadřují jednotný a zásadní nesouhlas se zcela účelově načteným, s odbornou veřejností neprojednaným pozměňovacím návrhem. Jeho cílem je v rozporu s dosavadní bezpečnou praxí povolit prodej léčivých přípravků na předpis prostřednictvím internetu, tedy odstranit osobní kontakt zdravotníka s pacientem a oslabit zabezpečený a prověřený řetězec výrobce-distributor-lékárna-pacient, který zaručuje bezpečnost, kvalitu a pravost léčiva," uvádí se na stránkách lékárnické komory.

Mluví se také o tom, že do očkování proti covidu by se mohly zapojit právě lékárny. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz