Domácí

Nákupní horečka kvůli respirátorům. Známé lekárně spadl e-shop

Nákupní horečka kvůli respirátorům. Známé lekárně spadl e-shop
Zdroj: Profimedia

Extrémní zájem, nákupní horečka. Tak popisují situaci zástupci některých řetězců lékáren poté, co vláda v pátek dopoledne oznámila, že od příštího týdne budou na některých místech povinné buď dvě chirurgické roušky přes sebe, nebo respirátor FFP2. Češi ochranné pomůcky nakupují ve velkém.

"Extrémně zvýšený zájem o respirátory třídy FFP2 jsme zaznamenali okamžitě po zveřejnění nových opatření. V některých regionech naši lékárníci mluví o nákupní horečce a davovém šílenství. Jsou takové lékárny, kde prakticky prodávají balení respirátorů při každém výdeji. Náš e-shop také čelí prudce zvýšenému zájmu – chvílemi je jeho návštěvnost na desetinásobku běžného stavu," uvedl na dotaz TN.cz v pátek odpoledne mluvčí sítě lékáren Dr. Max Michal Petrov. Před 17. hodinou pak řetězci zkolaboval web, stránka ukazovala jen chybovou hlášku. Krátce po 17. hodině stránky znovu běžely. Podle mluvčího jsou výpadky pouze krátkodobé, zákazníky požádal o trpělivost.

Zdroj: TN.cz

Petrov dodal, že zásoby se kvůli enormní poptávce rychle doprodávají. Ale uklidňuje, že tam, kde zboží dojde, bude co nejdříve doplněno. "Zásoby máme dostatečné a další respirátory od spolehlivých dodavatelů na cestě. Řádově se jedná o miliony kusů. Pokud jde o cenu, nehodláme situace zneužívat ke zdražení respirátorů," ujišťuje Petrov.

Související obsah

"Od chvíle, kdy se objevila informace o povinnosti nosit FFP2 respirátory/dvě chirurgické roušky na místech jako jsou obchody, hromadná doprava nebo nemocnice, evidujeme extrémní zájem zákazníků o tyto produkty. V tuto chvíli máme dostatečné zásoby roušek, u respirátorů může docházet ke krátkodobým výpadkům," řekla mluvčí lékáren Pilulka Kateřina Schotliová. Firma také nehodlá ceny uměle navyšovat.

"Prodeje vzrostly aktuálně na e-shopu víc než stonásobně. Některé lékárny už hlásí nulovou zásobu. U dodavatelů jsme museli navýšit objednávky, abychom poptávku pokryli. Zatím naše objednávky vykrývají," uvedla marketingová manažerka lékáren Magistra Zuzana Mocová. Lidé podle ní kupují hlavně velká balení roušek i respirátorů, často několik naráz.

Skokový nárůst poptávky hlásí i Alza.cz. "Zásoby jednorázových trojvrstvých roušek máme dostatečné ve stotisících kusů, nanoroušek v řádech tisíců. Aktuálně naskladňujeme tisíce respirátorů FFP2 a na cestě jsou další desetitisíce. V e-shopu by měly být dostupné v řádu dní," informoval na dotaz TN.cz divizní ředitel pro nákup a prodej Alzy Tomáš Urban. Společnost podle něj neplánuje roušky či respirátory zdražovat.

Větší nápor lidí hlásí i menší lékárny. "Zvýšený zájem jsme samozřejmě také zaznamenali a jen za dnešek jsme prodali víc respirátorů než za celý týden. A zhruba stejně jako za celý prosinec," vypočítal pro TN.cz děčínský lékárník David Gregor.

Související obsah

Relativní klid v pátek odpoledne hlásí řetězec lékáren Benu. "Zájem o respirátory je v našich lékárnách a na e-shopu v posledních týdnech zvýšený. Zrušené DPH se samozřejmě promítlo i do našich cen a pomůcky jsou díky tomu dostupnější. Vývoj situace sledujeme a doplňujeme zásoby tak, aby byly zákazníkům k dispozici, na zvýšenou poptávku po respirátorech a rouškách s ohledem na nová nařízení jsme připraveni," ujišťuje mluvčí Benu Alžběta Poršová.

Zákazníci portálu Mall.cz už zásoby nejspíš mají. "Velká část našich zákazníků se předzásobila v druhé polovině ledna, kdy reagovali na první úvahy, zda chirurgické roušky a respirátory v hromadné dopravě a obchodech nezavést po vzoru Německa a Rakouska. Tehdy docházelo ke skokovým růstům. Dnes zatím žádný zvýšený zájem nevidíme, odprodeje jsou stabilní. K nejprodávanějším stále patří respirátory v balení po 5 a 10 kusech a také chirurgické roušky po 100 kusech," uvedla na dotaz TN.cz mluvčí Mall.cz Pavla Hobíková.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek dopoledne oznámil, že respirátory FFP2 nebo dvě chirurgické roušky najednou budou od příštího týdne povinné na místech, kde se koncentrují lidé, tedy například v obchodech nebo MHD. Vláda chce přesný seznam míst teprve vyhlásit.

Pusťte si tiskovou konferenci po páteční schůzi vlády:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz