Domácí

Studenti už konečně vědí, jak bude vypadat maturita. Ministr představil plán

Premiér Andrej Babiš (ANO) jednal s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO), dohodli se na několika věcech. Babiš oznámil termín, kdy se budou konat didaktické testy. Premiér také zveřejnil, že studentům, kteří mají pracovní povinnost nebo vypomáhají, bude didaktický test úředně uznán. Ústní zkouška z českého a cizího jazyka bude pro všechny dobrovolná. Přesnou podobu následně představil ministr.

Maturity se velmi rychle blíží, studenti ale zažívali velkou nejistotu. Dlouhou dobu totiž netušili, jak budou závěrečné zkoušky letos vypadat.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu oznámil, že se s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) shodli na několika věcech. Ministr na tiskové konferenci představil detaily.

Termín didaktických testů byl posunut na 24., 25. a 26. května. Studentům zdravotních a sociálních oborů, kterým byla nařízena pracovní povinnost nebo vypomáhají dobrovolně, budou úředně uznány didaktické testy. Podmínkou je, že odpracovali alespoň 160 hodin. Ústní zkouška z českého jazyka a cizího jazyka bude dobrovolná. Praktická zkouška bude v režii ředitele školy a učitelů. Termín praktických zkoušel byl prodloužen do 27. srpna.

Předseda Unie školských asociací České republiky se vyjádřil k maturitám:

Premiér Andrej Babiš (ANO) dlouhodobě obhajuje úřední maturity. V úterý představil návrh, který počítá se třemi různými variantami. Za úřední maturity bojoval i ve středu, nenašel ale podporu mezi politickými stranami.

Úřední maturity by podle něj byly dobrovolné a získali by je žáci, kteří by doložili, že se nemohli připravovat na závěrečnou zkoušku. Další by mohli volit mezi klasickou variantou a upravenou, která by se týkala zejména těch studentů, kteří nechtějí pokračovat ve studiu.

Související obsah

Proti úředním maturitám vystoupil ministr školství. Podle něj by jejich zavedení bylo devalvací celé zkoušky. Ministr uvedl, že je na místě přistoupit k dalším úpravám závěrečných zkoušek, úřední maturity ale podle něj nejsou adekvátní cestou.

Na reportáž TV Nova o odmítnutí úředních maturit se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Tramvaj se v pražských Dejvicích srazila s osobním autem

Pražské záchranné složky zasahovaly v sobotu u dopravní nehody tramvaje s osobním autem v ulici Jugoslávských partyzánů. Srazily se před 11. hodinou. "Jednalo se o tramvaj č. 8. Řidič auta byl lehce zraněný," řekla pro TN.cz mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. Je mu 41 let, doplnila mluvčí záchranářů Jana Poštová. Hasiči na twitteru uvedli, že muž byl zaklíněný a povedlo se jim ho vyprostit.

Píše se na Deník.cz