Domácí

Zoo Děčín hlásí klokaní babyboom, mláďata už vykukují z "kapes"

Děčínská zoologická zahrada hlásí klokaní babyboom. Ošetřovatelé se radují ze tří mláďat. Ta se narodila už před několika měsíci, ale až v těchto dnech začala vykukovat z máminých vaků. Samice klokanů rudokrkých patří mezi supermámy.

Když ošetřovatelé přišli před několika dny do klokaního výběhu, měli pocit, že vidí ne dvakrát, ale hned třikrát – ze tří klokaních vaků na ně vykukovali malí klokánci. Bylo to velké překvapení. Vývoj klokana totiž probíhá velmi skrytě – při narození měří mládě jenom pár centimetrů a váží pouhý gram.

"Po porodu se vyškrábe matce do vaku, kde probíhá jeho další vývoj. A ošetřovatelé pak jeho přítomnost zaznamenají, až když to mládě povyroste," vysvětluje mluvčí zahrady Alena Houšková.

Tyhle samice se navíc řadí mezi supermatky. Své mládě totiž nosí ve vaku nejdéle ze všech klokanů - až 40 týdnů. A zajímavostí je, že samice může mít až tři najednou. Není tedy vyloučeno, že časem z vaků nevykouknou ještě další malí vačnatci.

Související obsah

"Samice klokana rudokrkého má jednu zvláštnost. A tou je, že má dvě dělohy a vychovává různě stará mláďata," přidala kuriózní zajímavost ošetřovatelka klokanů Nikola Stryková.

Tihle prckové si ve vacích budou hovět ještě několik týdnů. Pak postupně začnou vylézat a prozkoumávat okolí. Až se osamostatní, zřejmě se přestěhují do jiných zoologických zahrad.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Lidi v karanténě odvolí ve středu 6. října

Prezident Miloš Zeman vyhlásil termíny hlasování pro lidi v karanténě. Volit do Poslanecké sněmovny budou 6. října. V pobytových zařízeních, mezi které se řadí například domovy důchodců, se bude volit ve čtvrtek 7. října. Rozhodnutí spolupodepsal předseda vlády Andrej Babiš.

Píše se na Deník.cz