Domácí

Praha výrazně zdražuje nájmy! Pro některé lidi ale bude platit výjimka

Praha výrazně zdražuje nájmy! Pro některé lidi ale bude platit výjimka
Zdroj: mediafax / Thinkstock

Hlavní město navzdory vážné koronavirové situaci rozhodlo o zvýšení nájemného pro stávající nájemníky bytů, které patří Praze. Ceny se ale nezvedají všem, výjimku prý dostanou skupiny ohrožené pandemií covid-19.

Na redakci TN.cz se obrátil čtenář, kterému se nelíbí, že Praha zvedá svým nájemníkům činži. "Magistrát se v dnešní těžké době rozhodl navýšit nájem. Myslím si, že je to vůči nájemníkům docela nemorální. Obyvatelé mají jen dvě možnosti. Buď dodatek ke smlouvě podepíšou, anebo se musí vystěhovat," stěžuje si muž.


O tom, že se výše nájemného bude měnit, rozhodli pražští radní v lednu. Až nyní ale zřejmě lidem dorazily nové smlouvy. Důvodem vyšších cen je sjednocení nájmu pro stávající nájemníky a pro nájemníky s novými smlouvami.


Už koncem loňského června totiž vedení Prahy schválilo  úpravu nájemného, která se týká nově uzavíraných smluv. "Ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy byla stanovena základní výše nájemného na úrovni poloviny aktuálních tržních cen, a to ve dvou pásmech: širší centrum Prahy (164 Kč/m²) a zbytek Prahy (132 Kč/m²)," informoval radní pro oblast bydlení a transparentnosti Adam Zábranský (Piráti).

Související obsah


Ceny nájemného se podle magistrátu nezvedaly 17 let. "V roce 2003 bylo nájemné v magistrátních bytech nastaveno ve výši 56-73 Kč/m², což je nyní neudržitelné,” uvedl Zábranský.

 
Vedení Prahy ale dle svých slov vzalo v potaz aktuální pandemii covid-19 a úprava nájmu se netýká nejohroženějších skupin nájemníků. To jsou podle Prahy lidé se zdravotním postižením v bytech zvláštního určení, senioři a nájemníci s nízkými příjmy.


"Nově upravený nájem je zhruba poloviční oproti tržnímu, což je pro nájemníky stále velká výhoda. Je ale bohužel jasné, že kvůli koronavirové pandemii dojde ke stagnaci ekonomiky, kterou nejvíce pocítí nízkopříjmové domácnosti, které se snažíme ochránit, a proto se jich tato změna zatím týkat nebude," dodal Zábranský.

Související obsah


Vybrané peníze chce hlavní město použít na financování údržby a rekonstrukce stávajícího bytového fondu, a na financování plánované budoucí městské výstavby.

O zvedání cen nájemného jsme informovali už v léte, když došlo k prvnímu zvýšení. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz