Zahraničí

Svitla nová naděje! Lékaři vyléčili druhého pacienta na světě z HIV

Svitla nová naděje! Lékaři vyléčili druhého pacienta na světě z HIV
Ilustrační fotografie | Zdroj: news.discovery.com

Další pacient nakažený virem HIV se vyléčil. Čtyřicetiletý muž z Londýna se tak stal druhým člověkem na světě, který porazil zákeřnou chorobu. Podle lékařů nemá dotyčný v těle dokonce ani 30 měsíců od poslední léčby žádné stopy po viru.

Čtyřicetiletý Adam Castillejo z Londýna má důvod k radosti. Podle lékařů se muž úplně vyléčil z HIV. Ve studii zveřejněné v časopisu The Lancet navíc uvádí, že průlomem na cestě k jeho zotavení byla léčba kmenovými buňkami lidí, kteří jsou vůči viru imunní.


Právě toto přelomové zjištění tak představuje naději a novou možnost léčby HIV pomocí transplantace kmenových buněk. "Tento způsob je téměř přesný. Naše zjištění ukazuje, že transplantaci buněk, která se poprvé uskutečnila před devíti lety, je možné replikovat,“ uvedl vedoucí studie Ravindra Kumar Gupta.

Související obsah


Podle odborníků je však tento způsob léčby velmi rizikový. Zřejmě jej tak lékaři budou využívat pouze u pacientů, kteří kromě HIV zápasí i s rakovinou. "Nepůjde tudíž o léčbu, která by se běžně nabízela nakaženým lidem,“ uzavřel Gupta.


Testy naznačily, že zhruba 99 % imunitních buněk vyléčeného Adama bylo nahrazeno těmi dárcovskými. Nelze však s jistotou říci, že se u něho HIV znovu někdy neprojeví. "Chci být velvyslancem naděje. Byl jsem ve správné době na správném místě,“ raduje se Castillejo.


Prvním na světě, kdo se z HIV vyléčil, byl berlínský pacient Timothy Ray Brown. Rovněž jeho se právě lékařům podařilo uzdravit díky transplantaci kmenových buněk z kostní dřeně.

Počet nakažených virem HIV v Česku každý rok stoupá. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz