Krimi

Muži jezdili na skútrech v chráněné části Krkonoš, dostali mastné pokuty

Čtyři muži, kteří minulou zimu jezdili na sněžných skútrech v chráněných částech Krkonoš, dostali stotisícové pokuty. Ochránci přírody je pronásledovali v zakázaných zónách hor, kde rušili zimující zvěř a ničili chráněné rostliny. V Krkonoších a na Šumavě lidé vloni spáchali 10 tisíc přestupků.

Rány pěstí, najíždění skútry, urážky nebo honičky dlouhé desítky kilometrů. Ochránci přírody musí při práci stále častěji riskovat vlastní zdraví. "Agresivita stoupá, bylo tam najetí skútry na správce, stoupá vulgarita, slovní urážky," vypočítává mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.

Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) za letošní zimu udělili 65 pokut za 80 tisíc, které lidé zaplatili hned na místě. V dalších 58 správních řízeních pak úředníci rozdali pokuty za celkem milion a tři sta tisíc.

Asi nejvážnější prohřešek řešili ochránci loni v dubnu, kdy čtveřice mužů na skútrech řádila po celých Krkonoších. Klidně se proháněli třeba po Krakonošově zahrádce. Dopadli je až policisté na parkovišti. Každý z nich dostal maximální, stotisícovou pokutu.

"Dvě pokuty už byly zaplaceny v plné výši, jednu má zaplatit pokutovaný do půlky března, poslední byla předána k vymáhání celní správě," přiblížil mluvčí KRNAP Radek Drahný.

Související obsah

Patnáctitisícovou pokutu dostali lidé za jízdu ve volném terénu na čtyřkolkách. 20 lyžařů je chudších o deset tisíc za lyžování mimo značené cesty. V Národním parku Šumava museli řešit 4600 přestupků. Pokuty přesáhly 400 tisíc korun. Letos je nejvíc trápili bruslaři v samém srdci Šumavy, na Čertově jezeře. Tam padaly pětitisícové "flastry."

Peníze z vybraných pokut si rovným dílem dělí obce, v jejichž katastru se přestupek stal a musí být použity na zlepšení kvality života. Druhou polovinu dostane Státní fond životního prostředí.

pez, TN.cz

K tématu Krimi

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz