Domácí

VÝSTRAHA: Meteorologové varují! Silný vítr zasáhne velkou část Česka

Českou republiku bude v sobotu trápit silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu, která bude platit pro většinu Čech a Slezska. Bouřlivé počasí sužuje velkou část Evropy. Po bouři Klaus očekává Německo přechod dalšího systému, který by se měl jmenovat Luis. Systém by měl ovlivňovat počasí i u nás.

Meteorologové očekávájí, že do Česka dorazí v sobotu čerstvý jihozápadní vítr, který bude mít místy nárazy 55 až 70 km/h. Republiku bude bičovat od 8 hodin ráno až do 20 hodin večer.

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu platí pro Prahu, Vysočinu a kraje Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Olomoucký a Moravskoslezský.

Kvůli silnému větru hrozí poškození stromů a lesních porostů, ale i škody na budovách. Meteorologové proto doporučují zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod.

Související obsah

Lidé na horách by měli omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.

Problémy s větrem trápí Českou republiku už delší dobu. V Plzeňském kraji hasiči v pátek dopoledne řešili 40 událostí spojených se silným větrem. "Nejčastěji popadané stromy. V jednom případě ve Štěnovicích padl na halu," uvedl mluvčí plzeňských hasičů Petr Poncar.

S větrem bojují i hasiči ve Středočeském kraji. Přes noc ze čtvrtka na pátek řešili 17 událostí. Během pátečního dopoledne museli vyjíždět k dalším 24 událostem spojeným se silným větrem. "Nejčastěji vyjíždíme na popadané stromy přes pozemní komunikace, které tvoří překážku provozu," uvedli hasiči.

Silný vítr řádil v Česku už ve čtvrtek. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz