Domácí

Bouře Klaus se žene na Evropu. ČHMÚ varuje před silným vichrem

Česko čeká ve druhé půli tohoto týdne silný vítr, který může dosahovat rychlosti až 70 km/h. Bude zesilovat v noci ze středy na čtvrtek, kdy také dosáhne svého maxima. Právě proto vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) výstrahu. Vítr má potrapít především sever a východ republiky.

Bouřlivé počasí zasáhne velkou část Evropy. Přinese jej tlaková níže Klaus, která se nyní pohybuje nad Islandem. Zasáhne nejprve Velkou Británii, silný vítr očekávají také na severu Francie, v oblasti Beneluxu, v Německu a v celé střední Evropě.

Meteorologové proto vydali výstrahu, která platí v Česku od čtvrtečních devíti hodin ráno do 17 hodin pro Liberecký kraj a do 22 hodin pro Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Právě v těchto krajích může vát čerstvý a silný vítr s nárazy až 70 km/h.

Výstraha:

Zdroj: ČHMÚ

"Doporučujeme zajistit okna, dveře a upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Je nutné dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení. Na horách je potřeba omezit túry a nevydávat se do hřebenových partií," upozorňují experti.

Ve čtvrtek by se teplota měla pohybovat okolo šesti stupňů Celsia. Nejtepleji by pak mělo být o víkendu, konkrétně v sobotu, kdy by se teplota mohla vyšplhat až na 9 stupňů. Kvůli větru je ale možné, že pocitová teplota bude daleko nižší.

Související obsah

"Také v pátek bude foukat čerstvý západní až jihozápadní vítr s nárazy o rychlosti 70 km/h, na horách až 90 km/h. A na stejnou intenzitou větru se musíme připravit i o víkendu – nárazy větru budou dosahovat rychlosti 70 km/h,“ řekla pro TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Pocitová teplota není o pocitech, vysvětlil expert. Podívejte se na reportáž:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz