Zahraničí

Úžasná podívaná nad Berlínem! Lidé pozorovali oblačné bubliny. VIDEO

Obyvatelům Berlína se naskytla netradiční podívaná. Nad hlavami se jim vznášely neobvyklé mraky, pozorovatelné byly výrazné oblačné bubliny. Úžasná oblaka patří k druhu mammatus. Celou situaci podtrhlo ještě nasvícení.

Příroda umí vykouzlit neskutečné věci, úžasná podívaná se naskytla lidem, kteří žijí v Berlíně. Z bouřkového oblaku vystupovaly mraky mammatus, což jsou výrazné oblačné bubliny. Jméno je odvozeno od latinského mamma, což se dá přeložit jako vemeno.

Mraky tohoto druhu vznikají obvykle na spodní straně kovadliny cumulonimbů, objevit se ale můžou i na spodní straně dalších druhů mraků a dokonce i na kondenzačních stopách po letadlech či sopečných oblacích.

Teorie o tom, jak se tato oblaka tvoří, nejsou zatím příliš otestovány, z toho důvodu víme poměrně málo o tom, co se přesně v oblacích při tvorbě mammatů děje. Jedny z nejnovějších poznatků shrnuje studie v časopise Journal of Armospheric Sciences: The Mysteries of Mammatus Clouds: Observetions and Formation Mechanism.

Související obsah

Jedním z mechanismů je odpařování a sublimace pod oblakem. Kovadlina obsahuje velké množství vodních kapek i ledových částic. Tyto částice padají pod kovadlinu, kde se začínají okamžitě odpařovat nebo sublimovat. Díky tomu dojde k ochlazení okolí těsně pod základnou mraku. Toto ochlazení je impulzem k sestupu vzduchu, který s sebou strhává oblak.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz