Krimi

Lidé ničí a kradou cedule na Šumavě. Někteří si je odnáší jako suvenýr

Desítky tisíc korun ročně musí Národní park Šumava vynaložit na obnovu zničených informačních tabulí v lokalitě chráněného území. Některé cedule vandalové nejspíš ničí systematicky. Případem se proto už zabývá policie.

Nejčastěji se z území Národního parku Šumava ztrácejí informační cedule s piktogramem se zákazem vstupu do lokality. Vandal či vandalové konkrétně u Jezerní hory nad Černým jezerem zničili nebo ukradli terénní značení opakovaně, a tak správci parku nabyli dojmu, že se jedná o systematické ničení a podali na vandaly trestní oznámení.


Cedule se terčem útoků navíc zřejmě staly v době, kdy máme po České republice omezený pohyb. Ročně park musí investovat desetitisíce korun na obnovu informačních tabulí. Lidé často berou i cedule, kde je státní znak nebo označení rezervací a prvních zón národního parku jako suvenýr z výletu.

Související obsah


Mizí také zákazy vjezdu cyklistů. Při kontrolách pak turisté nebo cyklisté uvádí, že zákazové značení nikde neviděli. Terčem útoků se ale stávají panely i z důvodů ideologicko-politických. Jedná se o ty, které připomínají železnou oponu.


Někteří návštěvníci si našli ještě jednu zábavu, a to kamenování fotopastí, které správa používá pro monitoring různých druhů zvěře. Fotopasti přitom pomáhají chránit ohrožené druhy zvířat.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz