Zahraničí

Do války na Ukrajině se může zapojit NATO. Stačí jediná věc, varoval expert

Do války na Ukrajině se může zapojit NATO. Stačí jediná věc, varoval expert
Zničené domy v Žitomiru Zdroj: TV Nova

Necelých sedm měsíců od začátku ruské invaze na Ukrajinu může situace ještě více eskalovat. Očekává se, že během svých ústupů začne Putinova armáda volit strategii spálené země. Tím by do své sbírky pravděpodobně přidala další válečný zločin. Tento krok by měl donutit i Severoatlantickou alianci (NATO), aby zasáhla.

Ruská armáda začala sedm měsíců od vypuknutí války na Ukrajině rychle ztrácet dobytá území. Ruští vojenští experti proto přišli se způsobem, jak vše zvrátit. "Do prosince by mělo 20 milionů obyvatel Ukrajiny uprchnout na Západ, do Evropské unie. To je náš cíl a úkol, který bychom měli splnit. Potom budeme region za regionem utápět v temnotě. Tohle je náš nepřátelský národ, novodobá třetí říše. A podle toho bychom měli jednat," prohlásil podle webu The Daily Beast expert Igor Korotčenko.

Není jediný, kdo podobné názory prosazuje. "Pokud se celá Ukrajina ponoří do chladu a tmy, pokud nebude mít pohonné hmoty, nepomohou jí ani záložní armády a nikdo jí nebude moci dodat techniku nebo munici," řekl další ruský vojenský expert Bogdan Bezpalko.

Vinu za rostoucí brutalitu pak ruská média údajně svalují na chování Spojených států amerických. Nezmiňují se však o hrůzách, které za sebou Putinova armáda zanechává. Jednou z nich byl například hromadný hrob v Izjumu, kde bylo nalezeno více než 400 těl.

Související obsah

Bývalý admirál námořnictva Spojených států amerických James Stavridis pak na svém twitterovém profilu upozornil, že by se do války mohla zapojit i Severoatlantická aliance. "Strategie spálené země, která uvrhne Ukrajinu do temnoty, je obrovský válečný zločin. Takový postup by téměř jistě vtáhl do boje NATO," uvedl Stavridis.

V rámci strategie spálené země by ruská armáda během svého ústupu z Ukrajiny ničila vše, co jí přijde do cesty. Hlavně mosty, silnice, čerpací stanice, vodní zdroje, potraviny či vojenský materiál. 

Ukrajincům se daří dobývat zpět své území:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz