Zahraničí

KLDR se pustila do USA. Nešiřte zápach střelného prachu, vzkázala Kim Jo-Čong

KLDR se pustila do USA. Nešiřte zápach střelného prachu, vzkázala Kim Jo-Čong
Sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong | Zdroj: Profimedia

Severní Korea ve svém prvním komentáři na adresu nové americké vlády Joe Bidena zkritizovala Spojené státy za jejich společné vojenské cvičení s Jižní Koreou. Kimova sestra Kim Jo-Čong vzkázala Američanům, aby se vyvarovali dalších provokací, pokud si přejí "dobře spát".

Úterní prohlášení KLDR bylo vydáno v době, kdy jsou americký americký ministr zahraniční Antony Blinken a ministr obrany Lloyd Austin na společné návštěvě Asie, kde se mají setkat se svými spojenci v Japonsku a Jižní Koreji, píše agentura AP.


Zmíněné země by společně měly řešit právě regionální otázky, zejména Severní Koreu. Kim Jo-Čong uvedla, že v případě další provokace bude Severní Korea zvažovat odstoupení od dohody z roku 2018 o snížení vojenského napětí, která měla za úkol zajistit dobré vztahy s Jižní Koreou.

"Budeme nadále sledovat jihokorejské chování, a pokud bude provokativnější, mohli bychom přijmout výjimečná opatření," uvedla Kimova sestra ve svém prohlášení zveřejněném v oficiálních novinách Rodong Sinmun.

Související obsah

"Pokud chcete následující čtyři roky dobře spát, neměli byste od začátku dělat to, co vás o spánek připraví," dodala Kim Jo-Čong adresu USA.

Jde o první jasný vzkaz Severní Koreje (KLDR), která vlastní jaderné zbraně, novému prezidentovi ve Washingtonu. Joe Biden přitom vystřídal Donalda Trumpa v úřadu už před více než čtyřmi měsíci. V komentáři však Bidenovy jméno nebylo zmíněno.

Severní Korea oslavila v minulém roce 75. výročí založení Korejské strany práce. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz