Koronavirus

AstraZeneku odmítají další země, očkování zastavilo i Švédsko. MAPA

Vakcínu společnosti AstraZeneca už odstavila většina členských zemí Evropské unie. V úterý ji preventivně přestalo používat i Švédsko, celkově se jí neočkuje v 18 evropských státech. Důvodem jsou obavy z možné souvislosti s tvorbou smrtelných krevních sraženin. Podezřením se zabývá Evropská léková agentura (EMA). Její ředitelka Emer Cookeová prohlásila, že výsledek šetření se nedá předpovědět. Zatím ale vakcínu nepovažuje za nebezpečnou. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) trvá na tom, že v Česku se očkování nepozastaví.

Počet evropských zemí, které zastavily očkování AstraZenekou, se vyšplhal už na 18. Jako zatím poslední se přidalo Švédsko. Většina přestala používat vakcínu úplně, Rakousko, Estonsko a Litva odstavily jen určité šarže.

Důvodem je prevence kvůli podezření, že by vakcína mohla mít souvislost s krevními sraženinami a dalšími zdravotními problémy s krví, jež se v posledních dnech vyskytly u některých naočkovaných. Dánsko nebo Rakousko evidují i úmrtí.

Prošetřuje to Evropská léková agentura (EMA), která minulý pátek nevyloučila, že mezi nežádoucími účinky mohou být i závažné alergické reakce. Státy, které očkování AstraZenekou pozastavily, čekají na její verdikt.

Regulátor svolal na čtvrtek mimořádnou schůzi, po které by měl zveřejnit definitivní stanovisko. Ředitelka agentury Emer Cookeová v úterý uvedla, že je důležité k obavám občanů Evropské unie přihlédnout. "Včera (v pondělí, pozn. red.) jsme řekli, že je u vakcíny AstraZeneca stále pozitivní poměr mezi přínosy a riziky. Dále vyhodnocujeme a získáváme poznatky. Je to průběžný proces, nemohu vám říct, jaký bude výsledek. Snažíme se zjistit, zda existuje příčinný vztah mezi vakcínami a případy vedlejších účinků," prohlásila Cookeová na tiskové konferenci. 

Související obsah

Britsko-švédská společnost trvá na tom, že její vakcína je bezpečná. Nechala vypracovat i velkou studii, která to má dokazovat. "Pečlivé přezkoumání všech dostupných údajů o více než 17 milionech lidí z Evropské unie a Velké Británie naočkovaných vakcínou AstraZeneca proti covidu-19 neprokázalo žádné spojení se zvýšením rizika vzniku plicní embolie, hluboké žilní trombózy nebo nedostatku krevních destiček. A to v jakékoliv věkové skupině, nezávisle na pohlaví, šarži nebo konkrétní zemi," uvedla firma v neděli.

Blatný: Jsem hematolog, v ČR nic nezastavíme

Česko očkování AstraZenekou zastavovat nehodlá. Důvody k tomu nevidí jak Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), tak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). 

"Nebyla zatím prokázána příčinná souvislost s těmi incidenty. Tímto se řídíme a znovu říkám, že některé země jsou na to tak, že očkování pozastavují, některé, a není jich málo, ho jako my nezastavují. Nenacházím k tomu po konzultaci se SÚKL důvod," řekl na pondělní tiskové konferenci.

Související obsah

V úterý se Blatného na AstraZeneku během jednání Rady vlády pro zdravotní rizika ptal i premiér Andrej Babiš (ANO). „On odpověděl, že je hematolog (lékař se specializací na krev, pozn. red.), že tomu rozumí a ČR bude pokračovat dál v očkování,“ řekl předseda vlády před odletem do Rakouska.

AstraZeneca snížila dodávky vakcín do Česka. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Píše se na Deník.cz