Koronavirus

Zákaz kouření na veřejnosti! Za sundání respirátoru hrozí pokuta

Bez respirátoru nebo roušky lidé od konce února nesmí opustit svůj domov. Odložit je nesmíme ani v případě, že máme chuť si venku zakouřit. Za porušení opatření nám totiž hrozí vysoká pokuta.

Kvůli zhoršující se epidemické situaci v zemi vláda zavedla povinné nošení roušek a respirátorů. Zakrývat nos a ústa si musíme nejen ve veřejných prostorách, ale také v zastavěném území obce.


Výjimku mají pouze malé děti, odložit ochrannou pomůcku můžeme také v případě konzumace jídla a pití. Pokud si však chceme venku zakouřit, máme smůlu. Kouření totiž není důvodem pro to, sundat si respirátor. "Opatření s žádnou výjimkou pro kuřáky nepočítá," sdělila TN.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Související obsah


To, jak lidé dodržují zavedená opatření, kontrolují policisté i strážníci. Právě ti už na kouřící lidi bez roušek narazili. "Nejčastěji strážníci řeší tuto situaci na zastávkách hromadné dopravy. Tam se lidé dopouští hned dvou přestupků. Nejenže se na zastávkách nesmí kouřit, ale v tuto chvíli se tam nesmí ani odložit rouška,“ řekl mluvčí brněnských strážníků Pavel Šoba.


Městští policisté v Brně řešili od začátku března na 600 případů týkajících se roušek a respirátorů. Mezi nimi jsou právě i prohřešky kvůli kouření. Statistika je však souhrnná, o jaká přesná porušení šlo neuvádí.


Případy, kdy lidé odloží roušky kvůli kouření eviduje také pražská hygienická stanice. "Takové přestupky jsme skutečně zaznamenali a řešili. Přesný počet však nevedeme,“ řekl TN.cz mluvčí pražské hygieny Zbyněk Boublík.

Související obsah


Lidem navíc hrozí za odložení roušky v případě kouření pokuta. "Pokud se někdo dopustí přestupku podle zákona o ochraně veřejného zdraví tím, že nesplní povinnost uloženou mimořádným opatřením, lze za přestupek uložit pokutu až do výše tří milionů korun,“ doplnil Boublík.


Od začátku měsíce pražští strážníci rozdali za nenošení roušek a respirátorů pokuty za více než 109 tisíc korun. Řešit museli přes sedm tisíc přestupků.

Čeští výrobci dokážou vyrobit každý měsíc miliony respirátorů. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz