Domácí

Lhůta pro podání daňového přiznání je delší! PŘEHLED důležitých termínů

Lhůta pro podání daňového přiznání je delší! PŘEHLED důležitých termínů
Zdroj: Profimedia

Konec března bývá tradičně dobou, kdy se na finančních úřadech odevzdávají daňová přiznání zejména k dani z příjmů za minulý rok. Kvůli pandemii koronaviru však vláda prodloužila období pro jejich podání. Podívejte se na přehled nejdůležitějších termínů.

Stejně jako v loňském roce, také letos kabinet prodloužil lhůtu pro podávání daňových přiznání. Úřady v roce 2020 přijímaly přiznání bez jakékoliv sankce až do 18. srpna. "Vláda schválila posunutí lhůty podání daňového přiznání a zaplacení daně z příjmů o jeden měsíc,“ informovala na začátku března ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).


Prodloužení tak platí nejen pro klasická papírová podání, u kterých se termín posunul do 3. května 2021, ale také pro ta elektronická, kde nově platí termín 1. června 2021. Později a bez sankcí se navíc mohou podávat a zaplatit také jiné daně.


Podívejte se na nejdůležitější termíny v souvislosti s daňovými přiznáními:

Posunutí termínu spočívá v odpuštění pokut a sankcí těm, kteří se rozhodnou využít prodlouženou lhůtu a neodevzdají a nezaplatí daně do původního termínu. Jestliže však poplatník podá přiznání a zaplatí daň až po prodloužené lhůtě, může mu finanční správa vypočítat pokutu už od 1. dubna, respektive 3. května.


Podávání daňových přiznání má navíc usnadnit tzv. online berňák. Ten mohou využít nejen zaměstnanci, ale také podnikatelé, OSVČ, majitelé nemovitostí i firmy. Tedy každý, kdo má jakoukoli daňovou povinnost.

Související obsah


Do portálu je možné se přihlásit přes občanský průkaz s čipem, mobilní klíč, datovou schránku nebo internetové bankovnictví některých tuzemských peněžních ústavů. V případě, že nic takové nevlastníte, a i tak chcete daně odvést online, je nutné získat tzv. digitální ID. To by vám měli vydat na každé pobočce Czech POINTU.

Podat daňové přiznání bude snazší. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz