Domácí

Lhůta pro podání daňového přiznání je delší! PŘEHLED důležitých termínů

Lhůta pro podání daňového přiznání je delší! PŘEHLED důležitých termínů
Zdroj: Profimedia

Konec března bývá tradičně dobou, kdy se na finančních úřadech odevzdávají daňová přiznání zejména k dani z příjmů za minulý rok. Kvůli pandemii koronaviru však vláda prodloužila období pro jejich podání. Podívejte se na přehled nejdůležitějších termínů.

Stejně jako v loňském roce, také letos kabinet prodloužil lhůtu pro podávání daňových přiznání. Úřady v roce 2020 přijímaly přiznání bez jakékoliv sankce až do 18. srpna. "Vláda schválila posunutí lhůty podání daňového přiznání a zaplacení daně z příjmů o jeden měsíc,“ informovala na začátku března ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).


Prodloužení tak platí nejen pro klasická papírová podání, u kterých se termín posunul do 3. května 2021, ale také pro ta elektronická, kde nově platí termín 1. června 2021. Později a bez sankcí se navíc mohou podávat a zaplatit také jiné daně.


Podívejte se na nejdůležitější termíny v souvislosti s daňovými přiznáními:

Posunutí termínu spočívá v odpuštění pokut a sankcí těm, kteří se rozhodnou využít prodlouženou lhůtu a neodevzdají a nezaplatí daně do původního termínu. Jestliže však poplatník podá přiznání a zaplatí daň až po prodloužené lhůtě, může mu finanční správa vypočítat pokutu už od 1. dubna, respektive 3. května.


Podávání daňových přiznání má navíc usnadnit tzv. online berňák. Ten mohou využít nejen zaměstnanci, ale také podnikatelé, OSVČ, majitelé nemovitostí i firmy. Tedy každý, kdo má jakoukoli daňovou povinnost.

Související obsah


Do portálu je možné se přihlásit přes občanský průkaz s čipem, mobilní klíč, datovou schránku nebo internetové bankovnictví některých tuzemských peněžních ústavů. V případě, že nic takové nevlastníte, a i tak chcete daně odvést online, je nutné získat tzv. digitální ID. To by vám měli vydat na každé pobočce Czech POINTU.

Podat daňové přiznání bude snazší. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz