Ekonomika

Sleva na manžela, hypotéka, školka: Spočítejte, kolik vám vrátí z daní! KALKULAČKA

Sleva na manžela, hypotéka, školka: Spočítejte, kolik vám vrátí z daní! KALKULAČKA
Zdroj: Profimedia

Ani v pandemii se Češi nevyhnou každoroční povinnosti v podobě roční daně z příjmu. Termín pro odevzdání přiznání a úhradu daně za rok 2020 je 1. dubna. Zatím tak zbývají ještě téměř dva měsíce. Už nyní si ale můžete spočítat, kolik budete platit.

Zatímco podnikatelé a OSVČ si daňové přiznání vyřizují sami, za většinu zaměstnanců daňové záležitosti řeší jejich zaměstnavatel. Pokud měl ale zaměstnanec v roce 2020 ještě jiné příjmy a ty přesáhly šest tisíc korun, pak i on sám musí vyplnit přiznání. Tato povinnost se týká i některých studentů a důchodců, pokud si přivydělávají.

V kalkulačce, kterou naleznete níže v tomto článku, si můžete sami spočítat, kolik na daních zaplatíte a kolik ušetříte. Do základu daně vyplníte své příjmy, které vám plynou ze zaměstnání, podnikání či pronajímání. Dále doplníte nezdanitelné záležitosti (pokud nějaké máte), jako jsou například dary, členské příspěvky či penzijní připojištění.

Daň vypočtená za rok 2020 se standardně snižuje o slevy. Základní sleva na poplatníka činí 24 840 korun. Sleva na manžela či manželku je ve stejné výši, uplatnit se však dá pouze tehdy, pokud nemá vlastní příjem, který v loňském roce přesáhl 68 tisíc korun.

Základní sleva na invalidu činí 2 520 korun, rozšířená pak 5 040 korun. Sleva na držitele průkazu ZTP/P je 16 140 korun, na studenta 4 020 korun a za umístění dítěte v předškolním zařízení (většinou se jedná o mateřskou školku) v maximální výši minimální mzdy, která v roce 2020 činila 14 600 korun.

Změny oproti loňskému roku

Rok 2021 s sebou přinesl několik změn a novinek. Vzhledem k pandemii koronaviru stát OSVČ mimořádně odpustil v období od března do srpna minulého roku sociální a zdravotní pojištění. Díky tomu výrazně uspoří na pojistném.

Související obsah

Zaměstnanci s malými dětmi letos dostanou vyšší daňovou vratku díky vyššímu školkovnému. Jak už bylo uvedeno výše, za umístění dítěte do předškolního zařízení je možné uplatnit až do výše minimální mzdy, tj. 14 600 korun. V předchozím roce byla maximální výše o 1 250 nižší.

Jak je to se zvýšením slevy na poplatníka? V rámci daňového balíčku na konci roku 2020 bylo schváleno navýšení této slevy z 24 840 korun na 27 840 korun. Změna platí od 1. ledna 2021, do ročního zúčtování se však promítne až v příštím roce za zdaňovací období 2021.

Související obsah

Čas na podání daňového přiznání a úhradu daně je do 1. dubna, pokud se jedná o standardní formulář (tiskopis je možné si vyzvednout na finančním úřadě, anebo si jej vytisknout na stránkách Finanční správy). V případě elektronického přiznání je termín stanovený na 3. května.

Díky změnám daní si letos Češi polepší o tisíce korun. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz