Zahraničí

Očkování AstraZenekou obnoví řada zemí. Je bezpečná a účinná, míní EMA

Členské státy Evropské unie (EU) včetně Německa, Francie, Itálie nebo Španělska se vracejí k užívání vakcíny AstraZeneca. Jde o reakci na čtvrteční vyjádření Evropské lékové agentury (EMA), která britskou očkovací látku označila za bezpečnou a účinnou.

Očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca nezvyšuje riziko tvorby krevních sraženin. Stanovisko, které ve čtvrtek vydala Bezpečnostní komise Evropské lékové agentury, spustilo v EU lavinu. Zatímco ještě ve čtvrtek ráno látku odmítala víc než polovina členských zemí, večer už většina evropských lídrů slibovala, že se k jejímu užívání vrátí.


"Naším cílem a stejně tak i cílem vlád všech 16 spolkových zemí je, abychom hned v pátek v průběhu dne znovu zahájili očkování vakcínou od firmy AstraZeneca,“ nechal se slyšet německý ministr zdravotnictví Jens Spahn.

Související obsah


Očkování britskou vakcínou v pátek zahájí i Francie. "První věc, kterou provedeme, je, že aktualizujeme doporučení pro užívání vakcíny od firmy AstraZeneca, abychom mohli okamžitě obnovit očkovací kampaň. Sám se nechám touto vakcínou naočkovat, abych ukázal, že jí můžeme plně důvěřovat,“ informoval francouzský premiér Jean Castex.


Jen během posledních 24 hodin tam přibylo více než 35 tisíc nakažených a země se začíná bát další vlny nákazy. I proto se vláda počínaje páteční půlnocí rozhodla zavést lockdown. Lidé se budou moct vzdálit na pouhých 10 kilometrů od svého bydliště. Školy ale zůstanou otevřené. Lockdown od soboty zavádí i Polsko.


Očkovací látky od firmy AstraZeneca se nebojí ani Mexiko a Kanada. Celkem čtyři miliony dávek obě země dostanou od Spojených států amerických. Jde o vůbec první export vakcín z USA do zahraničí. Prezidentovi Bidenovi se zatím daří držet očkovacího plánu. Už splnil svůj cíl, kdy chtěl podat Američanům 100 milionů dávek za prvních 100 dnů své vlády.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz