Koronavirus

AstraZeneca je bezpečná, rozhodla léková agentura. Přiznala ale rizika

Evropská léková agentura (EMA) přezkoumala vakcínu společnosti AstraZeneca, podle jejích závěrů je bezpečná. Zároveň ale přiznala, že její možné spojení krevními sraženinami nelze vyloučit definitivně. Přínosy ale nad riziky převažují. Vědci se na látku podruhé zaměřili poté, co téměř 20 evropských zemí, mezi nimi Německo nebo Francie, očkování zastavilo. Očekává se, že ho po rozhodnutí lékové agentury obnoví.

Vakcína společnosti AstraZeneca je bezpečná, rozhodla Evropská léková agentura (EMA). Její přínosy podle vědců převažují nad riziky.

"Expertní výbor pro bezpečnost léků přišel se závěry ohledně případů tvorby krevních sraženin u pacientů, kterým byla podána vakcína AstraZeneca. Výsledek je jednozačný, jedná se o bezpečnou a efektivní vakcínu, která chrání lidi před covidem-19 se všemi riziky, nad kterými ale převažují přínosy," řekla šéfka agentury Emer Cookeová na tiskové konferenci.

Vakcína je podle EMA efektivní u 60 procent naočkovaných. "Není spojena se zvýšeným rizikem tvorby krevních sraženin. Na základě důkazů a dnů analýz, laboratorních výsledků ale nemůžeme možný vztah mezi těmito případy a vakcínou popřít definitivně," dodala Cookeová s tím, že zdravotní problémy některých naočkovaných z posledních dnů s AstraZenekou přímo nesouvisely.

Související obsah

Očkování AstraZenekou zastavilo nejprve Dánsko, přidaly se i Německo, Itálie, Francie nebo Švédsko. Rakousko s Estonskem přestalo používat pouze určité šarže vakcíny. Předpokládá se, že po verdiktu se k používání vakcíny vrátí.

Česko používání látky neomezilo. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) k tomu nebyl vzhledem k neexistujícím důkazům důvod. AstraZeneca označila svoji vakcínu za bezpečnou už minulý týden. Společnost to dokládala studií, v níž použila data o 17 milionech občanů Evropské unie a Velké Británie, kteří už očkováním prošli. Bránila ji i Světová zdravotnická organizace (WHO).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz