Domácí

Ptačí chřipka se dál šíří. Veterináři musí utratit 40 tisíc kachen

Veterináři v Královéhradeckém kraji objevili dvě nová ohniska ptačí chřipky. Jedná se o komerční chovy v obci Dobřenice a Novém Bydžově – Zábědově. Pracovníci Státní veterinární správy (SVS) tak budou muset utratit 40 tisíc kachen.

V obou komerčních chovech v posledních dnech výrazně poklesly snášky a uhynul větší počet kachen. Veterináři zbylé kusy utratí.


"Státní veterinární správa v souladu s platnou legislativou přijala okamžitě opatření k zamezení dalšího šíření nákazy. Zbývající drůbež v chovu bude utracena, kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření," uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Související obsah


"Chtěl bych velmi apelovat na chovatele komerčních chovů drůbeže, že striktní dodržování pravidel biologické bezpečnosti je jedinou účelnou ochrannou proti zavlečení této nebezpečné nákazy do chovu," zdůraznil ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Od začátku roku veterináři zaznamenali deset ohnisek ptačí chřipky, a to včetně volně žijící labutě na Labi v Nymburce, dále na Otavě ve Strakonicích, dalších pěti volně žijících labutí na jezeře u Příšovic v Libereckém kraji, na Jesenicku v Olomouckém kraji, v Praze na Císařské louce a v Žatci v Ústeckém kraj. Dále pak u divokých kachen na potoce ve Zlíně.

Chovatelé drůbeže jsou na pozoru, znovu řádí ptačí chřipka. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz