Domácí

Ptačí chřipka v dalších krajích. Do kafilérie musely stovky kusů drůbeže

Ptačí chřipka v dalších krajích. Do kafilérie musely stovky kusů drůbeže
Zdroj: Profimedia

Veterinární správa potvrdila ptačí chřipku v dalších dvou krajích. Počet oblastí nákazy tedy v ČR stoupl na deset. Nově se smrtelná infekce vyskytla v malochovech drůbeže na Opavsku a na Mladoboleslavsku.

Chovatel drůbeže ve Velkých Hošticích v Moravskoslezském kraji přišel o víkendu o celý svůj chov čítající více než sto kusů. Zhruba polovina slepic, kohoutů, kuřat a pekingských kachen mu uhynula, zbytek nařídili zlikvidovat veterináři. V laboratoři se totiž potvrdilo, že úhyn jde na vrub zákeřnému viru H5N8, tedy ptačí chřipce.

"Další ohnisko se nachází v malochovu slepic a hus v obci Březno u Mladé Boleslavi ve Středočeském kraji," uvedli v pondělí představitelé Státní veterinární správy. Chovateli tam postupně uhynulo 21 kusů drůbeže, posledního opeřence nařídili utratit veterináři. Také v tomto případě se nejprve v laboratoři ujistili, že chov byl nakažený virem ptačí chřipky.

Související obsah

"Okolo nových ohnisek bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů. A v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření," popsali veterináři opatření, která dopadnou na tamní chovatele.

Až do konce letošního února evidovala veterinární správa sedm ohnisek ptačí chřipky, a to včetně volně žijící labutě na Labi v Nymburce, dále na Otavě ve Strakonicích, dalších pěti volně žijících labutí na jezeře u Příšovic v Libereckém kraji, na Jesenicku v Olomouckém kraji, v Praze na Císařské louce a v Žatci v Ústeckém kraj. Dále pak u divokých kachen na potoce ve Zlíně.

Související obsah

O své chovy přišli kvůli nákaze chovatelé v obcích Rojice a Katovice na Strakonicku, v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku, v obci Letiny a Hněvice v Plzeňském kraji, Ronov nad Doubravou v Pardubickém kraji a Podolí u Jankova ve Středočeském kraji.

Vůbec první letošní případ ptačí chřipky v malochovu zaznamenali 22. ledna v obci Dlouhá Lhota u Tábora v Jihočeském kraji. Odborníci předpokládají, že infekci tam zavlekly do chovu divoké kachny žijící na nedalekém rybníku.

Ptačí chřipka se na jihu Čech objevila na dalších dvou místech. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Spalovna v pražských Malešicích bude týden mimo provoz

Ve středu zachvátil spalovnu v Malešicích požár, několik dní až týden bude mimo provoz. Shořela jedna z budov rozsáhlého areálu. Do opětovného zprovoznění spalovny se bude pražský odpad vozit na skládky v okolí metropole.

Píše se na Deník.cz