Naše Česko

Kriticky ohrožené luňáky někdo otrávil! Dravci uhynuli v nervové křeči

Kriticky ohrožené luňáky někdo otrávil! Dravci uhynuli v nervové křeči
Zdroj: TN.cz

Ornitologové našli na Hodonínsku a Litoměřicku otrávené luňáky červené. Pomohli jim k tomu vysílačky, kterými byli ptáci vybaveni a díky nimž odborníci zjistili, že se dlouho nepohnuli z místa. Čím byli dravci otráveni, zjistí až pitva. Případem se zabývají policisté.

Vysílačka, kterou byl luňák červený na Hodonínsku vybavený, signalizovala, že se pták už dlouhou dobu nepohnul. Právě proto na místo vyrazili ornitologové zjistit, co se děje. "Mladý samec luňáka byl nalezený v pozici pro otravu (křečovitě roztažená křídla a zaťaté pařáty), ještě s kusem masa v zobáku,“ popsal Gašpar Čamlík z jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické (ČSO).


Kromě toho našla psovodka ČSO v dané oblasti také mrtvou káni lesní. Rovněž ta měla pařáty křečovitě sevřené, což dokládá bolestivé umírání po požití jedu.

Související obsah


Dalšího mrtvého luňáka červeného našla psovodka ČSO Klára Hlubocká na Litoměřicku. I tento dravec měl vysílačku, která signalizovala, že se nepohybuje. "Mrtvý luňák ležel na poli a jeho pozice se zaťatými pařáty naprosto jasně signalizovala otravu,“ popsala Hlubocká.


Následně se psovodka přesunula na 2,5 kilometru vzdálené místo, kde měl být ještě pták podle vysílačky v pořádku. "Na tomto místě je dvůr pro bioodpad, kde jsme našli kosterní pozůstatky různých zvířat (včetně torza krkavce), kam se dravci pravděpodobně chodí krmit na mršinách. Nedaleko jsme objevili mrtvou káni lesní a také dvě kuny. Všechny s typickými příznaky otravy,“ doplnila Hlubocká.


Případy nyní řeší policisté, kteří je šetří jako trestné činy. Traviči a pytláci podle expertů používají k trávení nejčastěji zvláště brutální způsob usmrcení. Tím je nástrahu s nervovým jeden karbofuranem. Po požití zvíře umírá v bolestivých křečích.

Související obsah


Vysílačky, podle kterých luňáky ornitologové dohledali, mají ptáci připevněné na zádech. Právě tak odborníci mohou zjistit, zda dravci neuhynuli. "Díky vysílačce víme, že mrtvý samec luňáka zimoval v Itálii a vrátil se zpět do oblasti svého narození, aby tu založil rodinu. K tomu už ale nedošlo,“ uzavřel Čamlík.

Na východě Čech řádí travič psů. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz