Domácí

Lidé využívají zbraňové amnestie. Policisté jsou z nálezů v šoku

Už přes měsíc a půl platí v České republice takzvaná zbraňová amnestie. Lidé mohou beztrestně odevzdat ilegálně drženou munici nebo zbraně, které našli třeba na půdách. Dosud na policii přinesli skoro 700 pistolí a pušek. Někteří ale na služebny dopravili také výbušniny. A policistům tím poměrně dost zavařili. Třeba v Českých Budějovicích museli evakuovat celou budovu.

"Týká se to osob, které dejme tomu v minulosti nabyli do vlastnictví zbraně bez zbrojního průkazu a nyní mají možnost ty zbraně odevzdat a takzvaně zlegalizovat," uvedl vrchní komisař odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Vladimír Fiedler.


Lidé kontrolováni nejsou, ale zbraně ano. "Provádí se různé zkoumání, například jestli nepochází z trestné činnosti," popsala mluvčí policejního prezidia Irena Pilařová.


Nejčastěji jde o rodinné dědictví, nebo poklady z půdy. Raritou je třeba kapesní pistole Praga z roku 1921. Zajímavým kouskem je i francouzská puška z první světové války, nebo zbraň používaná německým Wehrmachtem.

Související obsah


Při amnestii před pěti lety lidé odevzdali bezmála šest tisíc zbraní, v roce 2009 dokonce skoro osm tisíc. Letos policie eviduje zatím 700 zbraní a 18 tisíc kusů střeliva.


Zbraně a střelivo můžete odevzdat na jakékoliv policejní služebně, a to až do konce letošního července. Policie ale upozorňuje, že pro výbušný materiál si raději přijede. Pořádný rozruch vzbudil v pátek dopoledne senior v Táboře.

Související obsah


"Přivezl svým osobním vozidlem na územní odbor Tábor dělostřelecký granát, střely do tanku ráže 100 mm a náložku TNT," popsal mluvčí policie Milan Bajcura.


Překvapení čekalo v únoru i na policisty z Českých Budějovic. Neznámý člověk tam položil nálože TNT před policejní služebnu a utekl.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz