Domácí

Ministerstvo nezveřejnilo zprávu o Čapím hnízdu. Nezákonné, tvrdí soud

Ministerstvo nezveřejnilo zprávu o Čapím hnízdu. Nezákonné, tvrdí soud
Zdroj: Profimedia

Rozhodnutí ministerstva financí neposkytnout žadatelům zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o dotační kauze Čapí hnízdo bylo nezákonné. V pondělí o tom informoval Městský soud v Praze, který se případem zabýval. Soud tak vyhověl žalobě organizace Kverulant.

Podle organizace Kverulant měla být zpráva evropské instituce OLAF, která popisuje dotační kauzu Čapí hnízdo, veřejnosti poskytnuta hned, jak do republiky přišla. To se však nestalo a ministerstvo ji Kverulantu poskytlo až půl roku po požádání.

Městský soud v Praze tak v pondělí pravomocně rozhodl, že jednání ministerstva financí bylo nezákonné. V kauze Čapí hnízdo čelí obvinění premiér Andrej Babiš (ANO).

Související obsah

OLAF totiž od roku 2016 šetřil udělení evropské dotace 50 milionů korun právě Farmě Čapí hnízdo. V prosinci roku 2017 bylo vyšetřování ukončeno s podezřením na dotační podvod.

Pracovníci úřadu OLAF předávají orgánům zodpovědným za hospodaření s finančními prostředky EU na evropské i vnitrostátní úrovni své závěry. Hlavní odpovědnost za vymáhání právních předpisů v oblasti boje proti podvodům však leží z větší části na členských státech.

Podívejte se na výsledky šetření OLAF v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz