Koronavirus

V Hořovicích vznikne pandemická nemocnice! Babiš je plánem nadšený

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí navštívil hořovickou nemocnici, aby se seznámil s projektem Pandemické nemocnice. Ten umožní v případě potřeby přeměnit zdravotnické zařízení na místo, kde bude možné obsloužit i 500 pacientů s infekčním onemocněním. Předseda vlády je úsilím majitele nemocnice pomáhat občanům nadšený, stát by si podle něj mohl vzít z tohoto muže v mnohém příklad.

Předseda vlády Andrej Babiš navštívil v pondělí 22. března nemocnici ve středočeských Hořovicích, kde se seznámil s projektem Pandemické nemocnice. Ten vzniknul zejména kvůli vyčerpaným lůžkovým kapacitám.

"Pan majitel přišel s konceptem rozšíření nemocnice, aby se nerozšiřovala jen ve své kapacitě, ale do budoucna splnila další možnou funkci," vysvětlil ředitel Michal Průša. Nemocnice podle něj v době pandemie měla největší problém zejména s tříděním pacientů. Bylo těžké oddělit nově příchozí od infekčních, které je třeba izolovat.

A právě s tím má pomoct koncept Pandemické nemocnice. Majitel Sotirios Zavalianis potvrdil, že do dvou měsíců by se mohlo začít stavět. Plně funkční pavilon má vzniknout do tří let. 

Související obsah

V praxi se zdravotnické zařízení v Hořovicích rozšíří o další velký pavilon. Vzniknou tak jakési dvě nemocnice, které budou fungovat vedle sebe. Jedna bude nadále klasicky přijímat nové pacienty, z druhé se stane infekční klinika, která v případě nouze dokáže přijmout až 500 pacientů. Vypomáhat by podle něj mohli lékaři z krajských nemocnic.

Premiér je konceptem nové pandemické nemocnice nadšený. Sotirios Zavalianis se podle něj ukazuje jako schopný podnikatel, který myslí na prospěch občanů. Soustředí se navíc i na pacienty s psychickými nebo třeba onkologickými problémy. "I stát by se tu mohl naučit plno věcí, z hlediska vize našeho zdravotnictví," sdělil Babiš.

Na úrovni státu je prý rozjetých několik projektů včetně konceptu centrálních příjmů. Další pandemické nemocnice ale v plánu podle Babiše zatím nejsou. "Rád bych plánoval, ale stát není firma," vysvětlil. 

Vzhledem ke zhoršující se situaci ohledně koronaviru vyhlásila Nemocnice v Hořovicích stav hromadného postižení osob. "Situace v lůžkových zařízeních Středočeského kraje se zhoršuje a i v našich nemocnicích roste hlavně počet pacientů s těžším průběhem COVID-19," oznámilo její vedení.

Nemocnice musely postupně projít značnou restrukturalizací jednotlivých provozů tak, aby zajistily dostatečnou péči o své pacienty. Stav hromadného postižení osob je mimořádná událost, při níž se zdravotnická zařízení dostávají do režimu provozu, kdy úroveň poskytované péče z důvodu relativního či absolutního nedostatku zdrojů již neodpovídá běžnému standardu poskytování zdravotní péče v ČR. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz