Domácí

Ženě po porodu nevydali placentu. Po nemocnici chtěla půl milionu

Ženě po porodu nevydali placentu. Po nemocnici chtěla půl milionu
Zdroj: Getty Images

Ústavní soud zamítl stížnost ženy, která se proti neratovické nemocnici domáhala odškodnění ve výši půl milionu korun. Před devíti lety tam rodila dítě, personál ale dle jejích slov nerespektoval porodní přání a po porodu jí odmítl vydat placentu a propustit ji domů.

Žena z Mělnicka dlouhé roky bojuje proti nemocnici v Neratovicích, kde v roce 2012 rodila. Porod ale neproběhl podle jejích představ, personál podle ní zasáhl do jejích osobnostních práv.

"Neumožnil porodit přirozeně ve zvolené poloze, ale držel ji násilím v poloze na zádech a provedl jí proti její vůli nástřih hráze, bez dotepání přestřihl pupeční šňůru, odmítl rodičce na její přání vydat placentu a propustit ji domů," okomentovala případ Liga lidských práv před dvěma lety, kdy Okresní soud v Mělníku zamítl žalobu.

Zacházení při porodu mělo ženě dle jejích slov způsobit trauma, s rozhodnutím okresního soudu se proto nesmířila. Obrátila se na Krajský soud v Praze a následně na Nejvyšší soud a když neuspěla ani u něj, případ se dostal k Ústavnímu soudu. I ten se ale postavil za neratovickou nemocnici.

Související obsah

K porušení základních práv u rodičky nedošlo, stojí v nálezu soudce zpravodaje Vojtěcha Šimíčka. Právo na nedotknutelnost osoby podle něj není právem absolutním, lze do něj zasáhnout, pokud je ohrožený život či zdraví dítěte, jak tomu v tomto případě bylo.

Ústavní soud zároveň dodal, že soudům nepřísluší hodnotit požadavek matek na vydání placenty, i toto přání má ale své meze. "Situace je odlišná, jsou-li dány závažné důvody, pro které je vydání placenty zdravotnickým zařízením nepřípustné, neboť je v rozporu s veřejným zájmem na ochraně zdraví," uvádí soud.

Související obsah

To byl podle něj právě případ rodičky z Mělnicka, které v důsledku uplynutí delší doby od odtoku plodové vody akutně hrozila infekce. Zánětlivé hodnoty u ní byly zvýšené, proto se lékaři rozhodli podat antibiotika. 

"S ohledem na zjištěné výsledky tak nebylo možno vyloučit závěr o patologickém stavu placenty, a její nevydání proto nepředstavovalo zásah do základních práv stěžovatelky," vysvětluje Ústavní soud.

Na odškodné ve výši 500 tisíc korun, které žena požadovala po neratovické nemocnici, tak podle soudu nárok nemá. Dal za pravdu obecným soudům, které už dříve rozhodly, že zdravotníci v tomto případě jednali lege artis (podle pravidel, pozn. red.).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covid-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktury. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz