Domácí

Někteří maturanti dobrovolně pomáhají v nemocnicích, na úřední zkoušku ale nárok nemají

Někteří maturanti dobrovolně pomáhají v nemocnicích, na úřední zkoušku ale nárok nemají
Zdroj: Getty Images

Ministr školství zveřejnil, že část maturity bude studentům určitých oborů, kteří pomáhali třeba v nemocnicích, udělena úředně. Někteří tak mají možnost vyhnout se didaktickým testům, zdaleka se to ale netýká všech dobrovolníků, kteří přispěchali pomoci s bojem proti koronaviru. Smůlu mají například ti, kteří studují dálkově, nebo ti, kteří sice v nemocnicích pomáhali, ale nestudují zdravotní a sociální obory.

Studenti dlouhou dobu s napětím očekávali, jak budou letos vypadat maturitní zkoušky. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zveřejnil 10. března konkrétní plán. Ten měl ulevit studentům, kteří se zapojili do prvních linií boje s koronavirem.

Plaga zveřejnil, že na úředně uznánou část maturity budou mít nárok studenti zdravotních a sociálních oborů, kteří mají pracovní povinnost nebo vypomáhají dobrovolně.

Mnozí studenti, kteří pomáhají například v nemocnicích, si tak oddychli. Z odpovědí na nejčastější otázky, které ministerstvo zveřejnilo na sociálních sítích, ale vyplývá, že se úřední uznání testů nebude týkat úplně všech studentů, kteří na úkor svého vzdělání vypomáhají.

Podle vyjádření ministerstva se úlevy například nebudou vztahovat na studenty, kteří studují dálkově. "Na jiné formy vzdělávání se nevztahovala pracovní povinnost daná usnesením vlády na základě krizových opatření. Žádné úpravy maturitní zkoušky, kromě navýšeného časového limitu pro didaktický test, se na jiné formy vzdělávání nevztahují," vysvětlilo ministerstvo.

"Jsem maturant oboru ekonomika a podnikání. Pomáhám dobrovolně v domovech pro seniory a nemám ještě odpracováno 160 hodin. Měl bych je mít, než by byly první didaktické testy. Byly by mi tedy uděleny didaktické testy úředně?" ptá se jeden ze studentů.

Související obsah

I když student dobrovolně pracoval v domovech pro seniory, na úřední uznání didaktických testů ale podle ministerstva nemá nárok. "Nařízená pracovní povinnost se týkala pouze žáků denní formy vzdělávání ve vybraných oborech vzdělání (zdravotních a sociálních) dle usnesení vlády na základě krizového opatření. Na jiné obory vzdělání nebyla nařízena pracovní povinnost – nevztahuje se na ně tedy možnost nekonání didaktických testů," uvádí ministerstvo.

Úřední uznání didaktických testů se nebude týkat ani lidí, kteří mají opravný pokus. "Na opravné a náhradní zkoušky se vztahuje pouze navýšení času u didaktických testů, případně nekonání písemných prací, pokud byl žák prvomaturantem v loňském školním roce a nemusel písemnou práci konat ani v rámci podzimního zkušebního období," reagovalo ministerstvo na dotaz.

Studenti vypomáhají v nemocnicích, očkování zatím nedostali:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz