Očkování

Vakcína v podobě pilulky. Lékaři slibují nový lék proti covidu-19

Vakcína v podobě pilulky. Lékaři slibují nový lék proti covidu-19
Zdroj: isifa.com

Izraelsko-americká farmaceutická společnost Oravax Medical se připravuje na zahájení klinické studie léku, který by se mohl stát první orální vakcínou proti covidu-19 na světě. Lidé by se tak v budoucnu mohli očkovat sami a bez jehel.

Za společností Oravax Medical stojí izraelská farmaceutická firma Oramed Pharmaceuticals a americká Premas Biotech. Obě firmy se rozhodly spojit a začít společně pracovat na vakcíně, která by se mohla podávat ústy, píše Jerusalem Post.

"Orální vakcína proti covidu-19 může odstranit překážky v cestě rychlé distribuci vakcín a umožnit tak lidem si jí vzít sami v domácím prostředí," uvedl šéf společnosti Oravax Nadav Kidron. "Takovýto typ vakcíny bude důležitý, pokud bude doporučeno opakovat očkování proti covidu každoročně, jako je tomu například u chřipky,“ dodal.

Související obsah

Společnost už dokončila pilotní testování na zvířatech a zjistila, že vakcína podporuje vývoj protilátek imunoglobulinu G (IgG) a imunoglobulinu A (IgA). IgA je nezbytný pro dlouhodobější imunitu.

Další výhodou vyvíjené orální vakcíny je to, že se jedná o vakcínu na bázi kvasinek, díky níž jsou čas a náklady na výrobu mnohem levnější než u již schválených konkurentů. Nadav Kidron uvedl, že očekává, že data od lidí budou k dispozici do tří měsíců.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz