Naše Česko

Lidé berou louky útokem! Rozdupali přísně chráněné květiny na Brněnsku

Omezené možnosti turistů vyrazit na výlety způsobují problémy v chráněných lokalitách. Třeba na koniklecové louky v Brně momentálně chodí tolik lidí, že přísně chráněné rostliny rozšlapali.

V polovině března se na koniklecové louce v Brně začaly objevovat první koniklece. Už tehdy na místo mířily zástupy lidí. Chtěli si chráněné rostliny alespoň vyfotit. "Je to krásné, už to leze ven," pochvalovala si jedna z návštěvnic louky.

Louku chrání dobrovolníci, kteří dohlížejí na to, aby lidé nechodili mimo vyznačené pěšiny. Koniklece jsou u nás stále vzácnější a patří na seznam zvláště chráněných rostlin. "Kontrolujeme to tu, aby lidé nelezli do konikleců, aby je nepošlapali," říká Barbora Suchanová, hlídačka konikleců.

Související obsah

I kvůli pandemii teď Brňané vyrážejí mnohem častěji na výlety v okolí města a koniklecové louky takový nápor návštěvníků poškozuje. Lidé už přestali chodit po rozbahněné cestě a šlapali přímo na květiny. Ochránci proto museli na místo natáhnout bezpečnostní pásky. Odhadují, že lidé už udupali přes 120 metrů čtverečních chráněné louky.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů – Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz