Naše Česko

Lidé berou louky útokem! Rozdupali přísně chráněné květiny na Brněnsku

Omezené možnosti turistů vyrazit na výlety způsobují problémy v chráněných lokalitách. Třeba na koniklecové louky v Brně momentálně chodí tolik lidí, že přísně chráněné rostliny rozšlapali.

V polovině března se na koniklecové louce v Brně začaly objevovat první koniklece. Už tehdy na místo mířily zástupy lidí. Chtěli si chráněné rostliny alespoň vyfotit. "Je to krásné, už to leze ven," pochvalovala si jedna z návštěvnic louky.

Louku chrání dobrovolníci, kteří dohlížejí na to, aby lidé nechodili mimo vyznačené pěšiny. Koniklece jsou u nás stále vzácnější a patří na seznam zvláště chráněných rostlin. "Kontrolujeme to tu, aby lidé nelezli do konikleců, aby je nepošlapali," říká Barbora Suchanová, hlídačka konikleců.

Související obsah

I kvůli pandemii teď Brňané vyrážejí mnohem častěji na výlety v okolí města a koniklecové louky takový nápor návštěvníků poškozuje. Lidé už přestali chodit po rozbahněné cestě a šlapali přímo na květiny. Ochránci proto museli na místo natáhnout bezpečnostní pásky. Odhadují, že lidé už udupali přes 120 metrů čtverečních chráněné louky.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz