Domácí

Pražany vyděsily gripeny na obloze. Šlo o cvičení, vysvětlila armáda

Kvůli stíhačkám na obloze zavládla v Praze panika. Nad městem se proháněly dva gripeny doprovázející velké letadlo. Někteří lidé se báli, že se něco špatného stalo. Armáda ale pouze nacvičovala pomoc letadlu v nouzi, které nekomunikuje s ruzyňským letištěm.

Pražany vyděsily dva gripeny a velké vojenské letadlo, které se proháněly nad metropolí v úterý večer. Lidé se báli, že se jedná o skutečný zásah, mnozí měli před očima válku.

Šlo však pouze o cvičení armády, která si zkoušela zásah u letadla v nouzi. Piloti měli za úkol pomoct malému civilnímu letounu, jenž nekomunikuje s řídící věží. Stíhačky se s ním spojily a následně doprovodily na ruzyňské letiště.

Stíhací letectvo je odpovědné za obranu vzdušného prostoru a zásah proti nekomunikujícím letadlům patří mezi jeho hlavní povinnosti. Obranný systém je společný ve všech evropských členů Severoatlantické aliance (NATO). V případě narušení vzdušného prostoru zasahují gripeny podle rozkazů aliance.

Pi zpadu slunce.

Zveejnil(a) 21. zkladna taktickho letectva slav "Zvolensk" dne Steda 24. bezna 2021

Související obsah

Podobná cvičení probíhají v Česku několikrát ročně, stejně jako opravdové lety. S nekomunikujícími letadly se piloti setkávají nejčastěji. Většinou za tím stojí technická závada, nikoliv záměr zaútočit.

Podívejte se na další záběry gripenů nad Prahou:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz