Naše Česko

Zoo hrozily, že budou muset utrácet zvířata! Pomůže jim finanční podpora

Zoologické zahrady jsou kvůli pandemii ve velmi těžké situaci. Ministerstvo financí se pro ně po domluvě s Ministerstvem životního prostředí rozhodlo uvolnit 80 milionů korun. Finanční podpora by se měla k zahradám dostat v průběhu dubna.

Omezování provozu, propouštění personálu a v krajním případě utrácení chovaných zvířat. Ke smutným scénářům snad nedojde. Volání provozovatelů zoologických zahrad bylo vyslyšeno. Ministerstva se totiž rozhodla navýšit finanční podporu, o kterou může bezmála třicet licencovaných zoo žádat. 

Ministerstva financí a životního prostředí uvolní 80 milionů korun. Peníze budou mezi zoologické zahrady přerozdělované podle toho, kolik ohrožených zvířat chovají. Každá zoo proto dostane jinou částku. Ta půjde především na krmivo pro zvířata.

Související obsah

"Současná situace zatím bohužel nedovoluje uvažovat o otevření zoologických zahrad veřejnosti. Na podporu chovaných, často ohrožených zvířat v zavřených zahradách proto z rozpočtové rezervy uvolníme o 50 milionů korun navíc. Tak, aby zvířata pocítila dopady pandemie co možná nejméně," uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Od statisíců u menších zahrad až po miliony u těch větších - tím, že zoo musí zůstat zavřené, přicházejí o hlavní část svých příjmů. Většina peněz, ze kterých je jejich provoz financován, totiž pochází ze vstupného.

Související obsah

"Ten rok 2020 jsme nějak zvládli tím, že jsme opravdu přistoupili k extrémním úsporám. Denní náklady se pohybují v případě zoologické zahrady na výši kolem 250 tisíc korun, my jsme už opravdu snížili vše na úplné minimum a níž jít nemůžeme," popisuje tisková mluvčí ZOO Zlín Romana Bujáčková.

Proto se snaží nabízet lidem různé způsoby, jak jim mohou na provoz přispět. Ať už formou sponzorských darů, nebo třeba jednorázových příspěvků za virtuální půjčení zvířete.

ts, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz