Domácí

Lékaři z Brna vyvinuli novou metodu, jak odhalit zákeřnou rakovinu v těle

Lékaři mají k dispozici novou metodu, jak odhalit nádor v těle. Vědcům se podařilo vyvinout léčivo s radioaktivní látkou, která ložisko dokonale prosvítí. Lékař pak může ozářit i nádory, které jsou běžně neviditelné.

Jedním z prvních pacientů, kteří dostali radioaktivní látku do těla, je Pavel Bartl. Jeho zdravotní problémy začaly velmi nenápadně zhoršenou citlivostí jazyka. "Měl jsem problém s řečí, brněl mi jazyk,“ uvedl Pavel.

Vyšetření potvrdilo jednu z neobávanějších diagnóz. Lékaři v záběrech z magnetické rezonance odhalili nádor na mozku. "Glioblastom je velice agresivní nádor a my u padesáti procent pacientů vidíme, že se to onemocnění vrací," informoval onkolog Radek Lakomý.

Související obsah

Lékaři nádor vyoperovali, ale nemoc se dál šířila. Aby odhalili i ta nejmenší ložiska, využili radiofarmakum, které vyvinuli čeští vědci. Pro pacienta to představovalo běžné vyšetření.

Zdravotníci celou akci plánovali na vteřiny. Látka totiž vydrží zářit jen dvacet minut. V těle pacienta pak dokonale prosvítí i milimetrové nádory a lékař tak dostane přesnou mapu napadené tkáně.

Methionin vyvíjeli vědci od roku 2009. Od března je lék schválený a hrazený pojišťovnou. Lékaři ho tak mohou běžně používat pro lokalizaci nádorů. Dalším krokem je vyvinout léky, které nebudou nádory jen vyhledávat, ale cíleně je ozáří zevnitř.

Související obsah

"Budeme schopni nádor v podstatě vypálit přímo v tom místě," vysvětlil ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda.

Hlavní nevýhodou radiofarmak je jejich složitá příprava. Pacientům je tak podávají jen dvě nemocnice, a to v Brně a Praze, kde mají dvacetitunový urychlovač částic na ozáření látky.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz