Koronavirus

Pomáhá ivermektin proti covidu? Lékaři z Brna popsali své zkušenosti

Lékaři z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně jsou na pokraji sil, v příštím týdnu proto využijí možnosti povolat studenty středních a vyšších odborných škol. Na tiskové konferenci to ve středu sdělili zástupci nemocnice s tím, že od začátku března už museli hospitalizovat 1500 pacientů. Zkušenosti s ivermektinem prý mají lékaři vcelku pozitivní. Věří, že je bezpečný.

Lékaři v nemocnici u sv. Anny začali používat ivermektin na základě referencí světově uznávaných organizací. V potaz vzali také provedené klinické studie. Ivermektin už vyzkoušelo zhruba šedesát pacientů. Zástupci nemocnice oznámili, že lék se zdá být bezpečný. 

"Měli jsme vcelku pozitivní zkušenosti jak po stránce bezpečnosti a nežádoucích účinků, tak po stránce efektivy," sdělil na středeční tiskové konferenci tamní primář Michal Rezek.

Ačkoli jde o látku určenou přednostně pro léčbu zvířat, Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) použití ivermektinu k léčbě lidí schválil. Důvodem mají být vynikající reference a zkušenosti z jiných zemí. Ivermektin v doporučeném množství označují za efektivní a bezpečný. A právě o tyto zkušenosti se nemocnice opírá.

Související obsah

"V současné době neexistují jednoznačné argumenty ani proti ani pro podání léku. Jestli je to totální omyl, by měla vyřešit nějaká velká studie, která ale zatím není," vysvětlil primář s tím, že nemocnice chce ivermektin používat i nadále. "Naše zkušenosti nebyly negativní," dodal. "Je doložitelně, že v současné době má ivermektin méně nežádoucích účinků za celou dobu svého působení než remdesivir za rok," upozornil. Na závěry, jestli lék opravdu pomáhá, je podle něj ale ještě příliš brzy. Ivermektin vyzkoušelo zatím pouze 60 pacientů. 

Nemocnice ubezpečila, že začala zkoumat a používat i další léky. V prosinci nemocnice spustila očkování vakcínou Pfizer/BioNTech, lékaři už rozdali zhruba 22 tisíc dávek a překvapivě dobře na ni zareagovali i senioři. Vedlejší účinky se podle primářky nejčastěji podobaly příznakům chřipky.

Související obsah

Lékaři jsou vyčerpaní, nemocnici dochází kapacity

Zástupci nemocnice u sv. Anny upozornili, že kapacity nemocnice jsou téměř vyčerpány a prostor pro přijímání nových pacientů je velmi omezený. Vyčerpaní lékaři jsou navíc na pokraji sil. I proto chtějí využít možnost povolat studenty vybraných středních a vyšších zdravotních škol. "Mluvíme o 60 budoucích sestrách, které by nám měli pomoct situaci zvládnout," vysvětlil ředitel nemocnice Vlastimil Vajdák.

Že je situace v nemocnici kritická, potvrdil i primář interní kliniky Jindřich Olšovský. "K dnešnímu dni jsme měli ráno hospitalizováno 141 covid pozitivních pacientů. Volné máme jedno ventilované lůžko, čtyři jipová a 18 standardních," oznámil. Nemocnice už od 1. března měla hospitalizovat 1500 pacientů s onemocněním covid-19.

O první dodávce ivermektinu do Brna jsme informovali i v reportáži:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Z Benziny se stane Orlen

Po více než 60 letech mění název nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic Benzina. Polský vlastník ji přejmenuje na Orlen. Čerpací stanice se již od ledna jmenovaly Benzina Orlen, Benzina teď z názvu vymizí úplně. Pod novým názvem se objeví prvních několik stanic v prosinci. Změna názvu se bude týkat rovněž čerpacích stanic Benziny na Slovensku.

Píše se na Deník.cz