Zajímavosti

Víno z vesmíru. Vědci prozradili, jak chutná mok z oběžné dráhy

Francouzští vědci a vinaři prozradili, jak chutná víno z oběžné dráhy. Zveřejnili totiž výsledky unikátního experimentu. V jeho rámci totiž poslali víno na rok do vesmíru. Po návratu prý víno vypadalo, vonělo, a dokonce i chutnalo jinak než to ze stejných lahví, které nikdy naši planetu neopustily.

Dvanáct lahví archivního vína z francouzského Bordeaux se stalo absolutní raritou. Lahve totiž strávily rok po boku astronautů na Mezinárodní vesmírné stanici.

"Chtěli jsme zjistit, jak bude ve vesmíru fungovat proces zrání a jak ho případně můžeme ovlivnit a zlepšit i tady na Zemi," řekl vesmírný biolog Michael Lebert.

Související obsah

Dlouhé roky příprav, náročná cesta do vesmíru, další rok vyčkávání. Není divu, že na návrat kosmického moku se výzkumníci opravdu těšili. Při degustaci se pak nestačili divit.

"Obě byla absolutně úžasná, ale to, co zůstalo na Zemi, je podle mě tak trochu uzavřenější, mladší. To, které bylo ve vesmíru, má výraznější květinové aroma. Je prostě vyzrálejší," uvedla degustátorka Jane Ansonová.

Vinaři i vědci si teď lámou hlavu nad tím, co změnu chuti vlastně způsobilo. "Víno je náchylné na spoustu faktorů. Ať už je to teplota, vlhkost či tlak. Samozřejmě ve vesmíru je i radiace a další záření, které tady na zemi nemáme. Každého by asi zajímalo, jak víno z vesmíru chutná. Já bych za to dal cokoliv, abych to mohl ochutnat," svěřil se vinař Jiří Maděřič.

Spolu s lahvemi opojného moku vědci do kosmu vyslali i rostlinky vinné révy. Ty ve vesmíru i přes nedostatek světla a vody rostly rychleji.

Související obsah

"Doufáme, že rostliny z Mezinárodní vesmírné stanice budou mít nějaké jiné charakteristiky. To je účelem našeho výzkumu. Budeme například zkoušet, jak jsou odolné proti typickým chorobám vinné révy nebo proti suchu," řekla vedoucí výzkumu Stephanie Cluzetová.

Zatím není jasné, co se s rostlinami, které rok kroužily na oběžné dráze Země, stane. Jednou z možností je, že až pořádně vyrostou a začnou plodit, mohlo by se z jejich bobulí vyrábět vesmírné víno.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz