Domácí

V Česku rychle ubývá drobných vinařů! Plocha vinic se ale zvětšuje

V Česku rychle ubývá drobných vinařů! Plocha vinic se ale zvětšuje
Zdroj: TV Nova

Za pět let v České republice skončilo téměř 10 procent pěstitelů vína, a to především těch malých. Český statistický úřad (ČSÚ) v pátek vydal aktuální statistiku k českému vinařství.

"Rozloha vinic se ve srovnání s rokem 2015 rozšířila o 411 hektarů a počet pěstitelů se snížil o 1 675, tedy o 9,2 procent. Ubylo především menších pěstitelů révy s výměrou vinic do jednoho hektaru a došlo také k přesunům vinic mezi pěstiteli,“ uvedl Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.


I tak ale tvoří drobní vinaři s vinicemi do jednoho hektaru drtivou většinu pěstitelů, je jich 93 procent. Obhospodařují celkem 13 procent ploch vinic. Naopak velkých pěstitelů s vinicemi nad 30 hektarů je jen necelé procento, patří jim ale 57 procent celkové plochy vinic v Česku.

Související obsah


V registru vinic, který byl zdrojem dat pro strukturální šetření o vinicích, bylo k 31. červenci 2020 evidováno 16 541 pěstitelů révy vinné a 18 099 hektarů vinic.


"Mezi bílé odrůdy s nejvyšší výměrou patřily v roce 2020 Veltlínské zelené a Müller Thurgau, z modrých odrůd byly nejrozšířenější Frankovka a Svatovavřinecké. Z ostatních odrůd pak Rulandské šedé,“ řekla Dagmar Lhotská z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ.


Většina vinic, celkem 94 procent, se nachází v Jihomoravském kraji, jejich výměra je 16 957 hektarů. Podstatně méně se réva vinná pěstuje ve Zlínském, Středočeském a Ústeckém kraji s výměrou od 300 do 500 hektarů.

Vinaři mohou rozšiřovat vinice, kvóta pro letošní rok je 180 hektarů. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz