Domácí

Poslanci schválili prodloužení nouzového stavu, potrvá do 11. dubna

Poslanecká sněmovna v pátek schválila prodloužení nouzového stavu do 11. dubna. Vláda původně požadovala dalších 30 dní, Sněmovna ale schválila návrh KSČM a ANO. Nouzový stav měl skončiit už 28. března. Omezení pohybu mezi okresy by mělo podle poslanců skončit už 6. dubna. Výjimku z opatření získají také Velikonoce.

Poslanci se v pátek sešli, aby projednali prodloužení nouzového stavu, ten současný by skončil s nedělí. Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) požádala Sněmovnu o dalších 30 dní. Poslanecká sněmovna nakonec schválila prodloužení nouzového stavu do 11. dubna. Poslanci Pirátů a KDU-ČSL se hlasování zdrželi.

Zákonodárci zároveň odhlasovali usnesení, že má vláda nejdéle do 6. dubna zrušit omezení pohybu mezi okresy. Umožněno bude také odložení roušky na místech, kde nedochází ke kontaktu s dalšími lidmi či individuální sportování dětí s trenérem. Sněmovna také rozhodla, že se nejpozději do 12. dubna otevřou školky a první stupeň základních škol, obnovit se mají také farmářské trhy.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) následně informoval, že umožní výjimky pro velikonoční bohoslužby. Ty by se měly týkat Zeleného čtvrtka, Velkého pátku i Bílé soboty. Půjde zejména o zákaz nočního vycházení a stýkání se s více lidmi.

Poslanecký klub SPD požádal v průběhu jednání o dvouhodinovou pauzu, aby mohl přesvědčit ostatní strany o hlasování, což vyvolalo ve Sněmovně horlivou debatu. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka se násladně tvrdě pustil do předsedy SPD Tomia Okamury. "Tady nejsme žádní pitomiové, abychom se potřebovali rozmýšlet," řekl Jurečka. Předseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) následně žádosti SPD vyhověl. Jednání bylo následně přerušeno do 19:30.

Jurečkův vzkaz Okamurovi: "V KDU-ČSL není žádný Pitomio"

Vojtěch Filip už na tiskové konferenci po jednání poslaneckého klubu uvedl, že komunisté podpoří prodloužení nouzového stavu do 11. dubna, tedy o 14 dní, jen za určitých podmínek. Strana nesouhlasí s omezením pohybu po okresech. Prioritou je pro ně také návrat dětí do škol.

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek už dříve sdělil, že vláda pravděpodobně sežene podporu pro prodloužení nouzového stavu u KSČM. Pokud by se situace změnila, byli podle něj Piráti a STAN připraveni vyvolat jednání o řešení této situace, kterým by bylo například prodloužení nouzového stavu do Velikonoc.

Situaci ohledně prodloužení nouzového stavu sledujeme v on-line reportáži:

Jako první vystoupil v Poslanecké sněmovně k nouzovému stavu premiér Andrej Babiš (ANO). "Zkuste teď zapomenout na to, že budou v říjnu volby a zkuste k tomu přistoupit lidsky a s nadhledem a pochopit, že je to skutečně důležité," apeloval Babiš na poslance během svého vystoupení. Následně vystoupil také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Premiér se s opozičními lídry sešel kvůli nouzovému stavu už ve středu. Velkou většinu z nich se mu ale přesvědčit nepodařilo. Předsedové stran většinou hodnotili schůzku jako neuspokojivou, vláda podle nich nemá jasný plán, jak bude pokračovat v boji s koronavirem. Někteří ale to, jak budou hlasovat, ve středu potvrdit nechtěli.

Související obsah

Vláda již jednou vyhlásila nouzový stav na základě žádosti hejtmanů poté, co ve Sněmovně nezískala podporu pro jeho další prodloužení. Ústavní soud ve čtvrtek poznamenal, že tak ale činit nemůže.

Sněmovna se hádala o nouzovém stavu a opozice oddalovala hlasování. Podívejte se na shrnutí toho, co vše se dělo v pátek ve sněmovně:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz