Koronavirus

Rozhodne se o stavu nouze, čtenáři TN.cz chtějí konec uzávěry okresů!

Rozhodne se o stavu nouze, čtenáři TN.cz chtějí konec uzávěry okresů!
Zdroj: Profimedia

Poslanecká sněmovna v pátek rozhodne o prodloužení nouzového stavu. Vláda pravděpodobně neprosadí celých 30 dní, zákonodárci by ale mohli souhlasit s dvěma týdny. Opozice volá po úpravě některých přísných opatření. Čtenáři TN.cz se v anketě jasně shodli, že si přeji co nejrychlejší konec uzávěry okresů. Návrat dětí do škol je pro ně druhý nejdůležitější.

Okresní uzávěra už čtvrtým týdnem drtí Česko a život omezila nejzásadněji od loňského vypuknutí pandemie. Vláda chce její pokračování i přes Velikonoce, opozice by ji částečně uvolnila.

Podle výsledků ankety, ve které hlasovalo přes 21 tisíc čtenářů TN.cz, jsou zavřené hranice mezi okresy nejnepříjemnější ze všech stávajících opatření. Co nejdřív by zákaz jejich překračování zrušilo 12 121 lidí.

Tíživé dopady na jejich životy mají i zavřené školy, které by hned otevřelo 4445 hlasujících. Normální provoz maloobchodů a služeb by umožnilo 3257 čtenářů. Téměř tisícovce lidí vadí povinná ochrana dýchacích cest během venkovních procházek.

Mezi lépe snesitelná nařízení podle čtenářů TN.cz naopak patří zákaz nočního vycházení (242 hlasů), zákaz pití alkoholu na veřejnosti (196) a povinné respirátory ve vnitřních prostorách (164 hlasů).


Související obsah

Poslanecká sněmovna v pátek rozhodne o nouzovém stavu. Vláda žádala o dalších 30 dní, v tom jí ale opozice s největší pravděpodobností nevyhoví. Komunisté, na jejichž podpoře byla vláda závislá i během minulých hlasování, zatím neřekli, jaké časové období pro ně bude přijatelné. Šéf jejich poslanců Pavel Kováčik zmiňoval 14 dní.

Starostové po kabinetu Andreje Babiše (ANO) chtěli rozvolnění okresní uzávěry, aby lidé mohli cestovat alespoň do svých vlastních nemovitostí. Zákaz překračovat hranice okresů vadí i koalici SPOLU tvořené ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Piráti by zase zrušili povinné roušky venku, když kolem vás nikdo není. Otázkou zůstává, jestli na to vláda přistoupí.

Opatření jsou podle mnoha Čechů diskriminační, na roušky si lidé zvykli:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz